Slováci nejsou spokojeni s tím, kam je vedou politici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 1. 2013 16:03
Pokud jsou Slováci na něco pyšní, pak na sportovce a členství v EU
Robert Fico národ k větší spokojenosti prozatím nepřivedl.
Robert Fico národ k větší spokojenosti prozatím nepřivedl. | Foto: Reuters

Bratislava - Spokojenost Slováků se směřováním jejich země klesá.

Kladně ho koncem loňského roku hodnotilo jen 28 procent obyvatel, ukázal průzkum Institutu pro veřejné otázky (IVO), který zveřejnil slovenský tisk.

Ještě v červnu přitom bylo o správnosti politického kurzu vlády přesvědčeno 36 procent lidí.

Za špatné označilo směřování slovenské politiky 63 procent dotázaných, přičemž v červnu jich bylo 57 procent. Podle analytiků IVO jde o nejhorší hodnocení slovenské politiky od nástupu nynější vlády premiéra Roberta Fica.

V táboře Ficovy vládní strany Smer-SD sice ještě převažuje pozitivní hodnocení (56 procent), nicméně stoupenci všech ostatních politických stran pohlížejí na bilanci vlády nepříznivě. Negativní postoj prochází všemi složkami obyvatelstva, tvrdí IVO.

Nač být hrdý? Na hokejisty i členství v EU

Slováci jsou na sportovce hrdí podobně jako Češi.
Slováci jsou na sportovce hrdí podobně jako Češi. | Foto: Reuters

V souvislosti s 20. výročím vzniku samostatného Slovenska se slovenský ústav zajímal i o míru vlastenectví dotazovaných. Na svou vlast je hrdých 60 procent Slováků, zatímco v roce 2011 to bylo jen 49 procent.

Nejvíce pyšní jsou slovenští občané na sportovce, zejména hokejisty. Hrdost pociťují i nad příslušností země k Evropské unii a nad tím, že stát po dobu samostatnosti prokázal svou životaschopnost.

Téměř čtvrtina Slováků se stydí za politiky a pětina za korupci. Pocit hanby podle průzkumu vyvolává i stav životní úrovně, postavení Romů a situace v justici.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy