Slováci a Maďaři se přou o společnou učebnici dějin

Zdeněk Mihalco
7. 2. 2008 10:38
Záměr vykládat dějiny dvojmo se nelíbí nacionalistům

Bratislava/Budapešť - Slováci a Maďaři chystají společnou učebnici dějepisu. Do dvou let by se podle ní mělo učit na slovenských i maďarských školách. Vznik knihy však provází řada sporů, a to i přímo ve slovenské vládě.

Slováci se s Maďary na podobě společné učebnice dohodli už v minulých měsících. Na sporné historické okamžiky měly být v učebnici pohledy jak z maďarské, tak ze slovenské strany.

Jenže proti podobě knihy začal protestovat slovenský ministr školství Ján Mikolaj, člen nacionalistické strany SNS, kterou vede Ján Slota.

Nacionalisté proti

Šéfovi resortu školství se nelíbí právě to, že by v učebnici měly být uvedeny dva názory - zvlášť ze strany maďarských historiků a zvlášť z pohledu slovenských historiků. "Nemá to logiku. Buď se dohodnou a napíšou společnou knížku, anebo to budou jen samostatné názory," tvrdí ministr Mikolaj.

Ján Slota, vůdce slovenských nacionalistů, je proti projektu společné učebnice dějin
Ján Slota, vůdce slovenských nacionalistů, je proti projektu společné učebnice dějin | Foto: www.slota.sk

Podle předsedy nacionalistů Jána Sloty vytvoření společné učebnice "zkrátka není možné". "Třeba vpád Maďarů do Evropy vidíme jinak my a úplně jinak Maďaři. Je to neslučitelné," prohlásil před časem Slota.

Původní záměr naopak obhajuje slovenský vicepremiér Dušan Čaplovič z vládnoucí strany Smer. Prosazuje, aby byly vytvořeny dvě komise renomovaných historiků - jedna maďarská a druhá slovenská.

Německo-francouzská inspirace

Na společných učebnicích historie pracují také Poláci s Němci. Díky tomu se zhruba za tři roky polští studenti dozvědí například to, jak Němci vnímají odsun po druhé světové válce.

Autoři německo-polské učebnice se inspirovali projektem společné učebnice Francouzů a Němců. Ta už je hotová, také její vznik ale provázely spory. Historici obou zemí se přeli nejen v citlivých německo-francouzských tématech, ale třeba i ve významu současného amerického prezidenta Bushe ve světové politice.

Německá ministryně školství Anette Schavanová přesto loni ohlásila, že bude usilovat o vznik celoevropské učebnice historie, na které by se podíleli odborníci ze všech členských zemí Evropské unie.

Čtěte také: Německá ministryně chce evropskou učebnici dějepisu

Společná česko-německá či česko-polská učebnice se zatím nepřipravuje. Při ministerstvu školství však pracuje Společná česko-německá komise pro učebnice dějepisu.

"Každoročně se uskutečňuje pracovní setkání či konference, kde například probíhá výměna učebnic mezi oběma stranami," říká Tereza Brůchová z ministerstva školství. "Ministerstvo tak do budoucna vznik společné česko-německé publikace nevylučuje," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy