Mimořádná zpráva

Jedna unie, jedna učebnice dějepisu?

pra, ČTK
25. 2. 2007 0:00
Brusel - Evropští ministři školství budou diskutovat o společné učebnici dějepisu pro všechny členské státy EU.

Využívat při výuce stejnou knihu navrhla na zasedání rady EU německá ministryně školství Anette Schavanová.

Přestože ještě ani není jasné, zda je projekt v praxi vůbec realizovatelný, ozývají se již kritické hlasy. A to přesto, že výběr učebnic by i nadále zůstal v kompetenci jednotlivých učitelů.

Choulostivá témata

Těžko totiž odhadnout, jak by se tvůrci učebnice napříč Evropou vyrovnali s choulostivými tématy jako komunismus nebo druhá světová válka.

Vůbec nejde o to zamlčovat některé nepříjemné pravdy o vlastní minulosti, ujišťují kritiky zastánci společné učebnice
Vůbec nejde o to zamlčovat některé nepříjemné pravdy o vlastní minulosti, ujišťují kritiky zastánci společné učebnice | Foto: Aktuálně.cz

Německý vládní mluvčí Rainer Rudolph pro britský deník Guardian uvedl: "Určitě se nebude navrhovat, aby se vynechalo jakékoli nepříjemné či obtížné téma. Ať už vzhledem k Německu nebo jakékoli jiné zemi. To by bylo směšné."

Graham Brady, člen britské Konzervativní strany a euroskeptik, je toho názoru, že společná učebnice je další plíživou invazí evropské byrokracie. "Za žádných okolností bychom neměli přijít o plný dohled nad vzděláváním," řekl deníku Telegraph.

Když dva dělají totéž...

S podobným projektem má již Německo zkušenost. Tým pěti německých a pěti  francouzských historiků vytvořil učebnici pro gymnázia nesoucí název Histoire/Geschichte.  Kniha je z velké části zamřena na francouzsko-německé vztahy a vývoj Evropské unie. 

Podle deníku Telegraph již tato verze, určená pouze dvěma zemím, ukázala na podstatné národní odlišnosti. Komunismu a roli USA v Evropě se v německé a francouzské verzi věnují odlišné kapitoly.

Budou si děti z 27 zemí listovat v jedné knize?
Budou si děti z 27 zemí listovat v jedné knize? | Foto: Profimédia

Vytvoření učebnice pro studenty z 27 členských států Unie by vzhledem k odlišným vzdělávacím tradicím a vývoji bylo ještě mnohem náročnější.

Ján Figeľ, komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mnohojazyčnost, nicméně internetovému serveru EUobserver řekl, že návrh na společnou učebnici podporuje. Také vyjádřil přesvědčení, že výuka evropské historie může poskytnout poučení důležitá pro jednání o budoucnosti EU.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy