Maďarsko žádá v EU o pomoc proti Slovensku

Blahoslav Hruška
27. 9. 2007 0:00
Maďaři a CSU se ozvali kvůli Benešovým dekretům

Brusel - Rezoluce o nedotknutelnosti Benešových dekretů, kterou minulý čtvrtek odhlasoval slovenský parlament, bude mít dohru na půdě Evropského parlamentu.

Maďarští lidovci totiž ve spolupráci s bavorskou CSU vyzvali dopisem předsedu europarlamentu Hans-Gerta Pötteringa, aby poslal do Bratislavy protestní nótu. Podle nich je totiž zdůrazňování platnosti a neměnnosti prezidentských dekretů "v rozporu s evropskými právními standardy".

"Slovensko je členem EU a touto rezolucí jednoznačně porušuje smluvní základy Evropské unie," napsal ve svém prohlášení předseda klubu CSU v europarlamentu Markus Ferber.

Pöttering, naděje odsunutých

Trnem v oku je maďarským europoslancům a CSU, která se jako patronka sudetských Němců kauzy chytila, zejména zbavení občanství a princip kolektivní viny, které poválečné dekrety obsahovaly.

Zbavení práv a následný odsun postihl nejen téměř tři miliony Němců, ale také sto tisíc slovenských Maďarů.

Do Pötteringa přitom autoři stížnosti vkládají velké naděje: nedávno totiž vystoupil na výroční konferenci Svazu vyhnanců, což byl pro mnohé vysídlence signál, že na jejich kauzu Evropská unie nezapomněla.

Europoslanec Miroslav Ouzký si myslí, že podobné iniciativy slouží k získání politického kapitálu na domácí půdě, tedy v Bavorsku a Maďarsku. "Podobné věci nepatří do počátku třetího milénia," řekl Aktuálně.cz s tím, že podobnými výzvami by se europarlament vůbec neměl zabývat.

Nucený transfer po válce nepostihl jen na 3 miliony Němců, ale také sto tisíc slovenských Maďarů.
Nucený transfer po válce nepostihl jen na 3 miliony Němců, ale také sto tisíc slovenských Maďarů. | Foto: Sudetendeutsches Archiv

Není to ovšem poprvé, kdy se o dekretech debatuje na půdě Evropského parlamentu. 

Europoslanci diskutovali o významu a postavení prezidentských dekretů již před vstupem Česka a Slovenska do EU. Tři právní posudky (německý, britský a švédský) v letech 2002 a 2003 však nakonec potvrdily, že tzv. Benešovy dekrety nejsou překážkou pro vstup do unie.

Rezoluci k dekretům má i ČR

V dubnu 2002 také český parlament odhlasoval usnesení, podle něhož již nevznikají žádné další právní nároky v souvislosti se zpochybňováním dekretů.

Bavorsko nicméně trvá na tom, že dekrety jsou stále "otevřenou ranou", k níž se Češi budou muset vrátit a vyvodit z ní důsledky.

Nedávno to v Praze potvrdil bavorský ministr vnitra Günther Beckstein, který za dva týdny vystřídá na postu zemského premiéra odcházejícího Edmunda Stoibera.


 

Právě se děje

Další zprávy