Štrasburk - Evropský parlament schválil pozměněný návrh kontroverzní tabákové směrnice, která má snížit počet kuřáků v Evropské unii.
Oproti Bruselu chce zdravotní varování na 65 procentech strany krabičky, zatímco podle Evropské komise by měla výstraha pokrývat rovnou tři čtvrtiny přední i zadní strany balení.
Europoslanci zároveň zamítli zákaz tenkých cigaret "slim" a vyslovili se pro odklad zákazu mentolových cigaret.
O výsledné podobě směrnice ale ještě europoslanci musejí jednat s jednotlivými členskými státy.
700 000 mrtvých ročně
Následkům kouření v Evropské unii každý rok podlehne 700 000 lidí, tvrdí Evropská komise. Loni proto navrhla změny tabákové směrnice, které mají počet těchto úmrtí snížit a omezit přitažlivost některých tabákových výrobků pro mladé lidi.
Kritici ale upozorňovali, že plánovaný zákaz kuřiva s ovocnými či sladkými příchutěmi nebo zákaz tenkých cigaret ohrozí tisíce pracovních míst, podpoří černý trh a pro členské státy může znamenat výpadky v příjmech na daních.
Tvrdý lobbing
Přípravu sporné legislativy provázel podle některých europoslanců tvrdý lobbing tabákových firem, ale i loňská rezignace tehdejšího eurokomisaře pro veřejné zdraví Johna Dalliho v souvislosti s údajnou korupcí.
Existují názory, že tabákový průmysl nechal Dalliho odstranit v naději, že tím projednávání legislativy zdrží. Úřady v Dalliho domovské zemi proti dotyčnému nedávno pro nedostatek důkazů odmítly zahájit trestní stíhání.
"Záměrem směrnice je, aby tabákové výrobky vypadaly a chutnaly jako tabákové výrobky," prohlásil před hlasováním eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg. V ruce přitom držel růžovou lesklou cigaretovou krabičku, již si prý v úterý ráno někdo koupil přímo ve štrasburském sídle EP, a která se podle něj spíš podobá krabičce parfému.
"Mentolky" až za několik let
Europoslanci v ostře sledovaném hlasování nová pravidla na regulaci tabákových výrobků podpořili, oproti původním návrhům komise a ještě tvrdší verzi odpovědného výboru pro životní prostředí se ale shodli na mírnějším postoji.
Mimo jiné odmítli návrhy, aby se elektronické cigarety považovaly za léčivo a prodávaly se jen v lékárnách. Kritici tvrdili, že takové opatření by mohlo poškodit trh s těmito výrobky, které někteří lidé používají při odvykání kouření.
Cigarety s příchutí, jako je jahodová nebo vanilková, by podle europoslanců měly být zakázány. Na cigarety s mentolovou příchutí se ale má vztahovat několikaleté přechodné období.
Podle údajů Bruselu, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Světové zdravotnické organizace (WHO) se v Evropě kouří nejvíc na světě: cigaretu si zde zapaluje skoro třetina obyvatel.
Ve státech EU, kde počet kuřáků v posledních letech klesal, loni kouřilo 28 procent obyvatel. Mezi mladými lidmi je 29 procent kuřáků, tvrdí britská poslankyně za evropské sociální demokraty Linda McAvanová, která má projednávání návrhu směrnice v europarlamentu na starosti.