Zeman: Ať zvítězí zdravý rozum a tabákové firmy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
18. 9. 2013 22:16
Prezident Zeman obhajoval v Bruselu zájmy tabákových firem.
Foto: V2Cigs

Brusel - Při jednání Evropského parlamentu o směrnici omezující tabákové výrobky by měl podle českého prezidenta Miloše Zemana zvítězit zájem na pracovních místech zaměstnanců české tabákové firmy a zdravý rozum.

Zeman to řekl novinářům v Bruselu po schůzce s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. EP bude o směrnici rokovat v říjnu a podle Zemana je možné, že materiál odloží. O tabákové směrnici český prezident hovořil i se šéfem Evropské komise.

Dokument, okolo kterého se tvrdě lobbuje, například počítá s výraznějším varovným označením krabiček či se zákazem některých typů tabákových výrobků.

Zdraví versus rozpočet

Zastánci směrnice argumentují starostí o zdraví evropských občanů a snahou zmenšit počet mladých lidí, kteří s kouřením začínají. Její odpůrci zase zdůrazňují především výpadky v příjmech rozpočtů členských zemí unie a ohrožením pracovních míst.

"Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájem na zaměstnanosti asi 1500 zaměstnanců podniku Philip Morris v Kutné Hoře a v závislosti na prosperitě tohoto podniku asi deseti tisíc dalších zaměstnanců," prohlásil český prezident.

Večer se Zeman sešel s předsedou Evropské komise José Barrosem a při společné večeři v sídle komise i s ním jednal o "tabákové" směrnici. Barrosa prý informoval o české pozici a požádal ho o podporu nebo toleranci postoje Prahy, který má své kritiky v řadách bruselských bojovníků proti kouření.

"Je to i pozice Polska a dalších zemí, které namítají těmto poměrně naivním kritikům, že když bude tabáková směrnice přijata, povede to pouze k pašování," řekl novinářům po jednání Zeman.

"Prezidentský minimax"

Při večeři podle svých slov "s prezidentským minimaxem" hasil výtky, které má komise vůči České republice a které mohou ohrozit čerpání peněz z evropských fondů. Zeman po schůzce řekl, že s Barrosem v této věci dosáhli jistého pochopení.

"Mohli jsme navázat i na tradici vztyčení evropské vlajky na Pražském hradě," připomněl večer český prezident své dubnové setkání s předsedou komise v Praze.

Evropská komise Česku vytýká stále chybějící zákon o úřednících, což by teoreticky mohlo být důvodem pro zablokování peněz ze strukturálních fondů v příštím plánovacím období, tedy už od ledna 2014. Už roky také evropští úředníci upozorňují Prahu na potřebu úpravy normy o posuzování vlivů zákonů na životní prostředí.

"Řekl jsem, že současná - a doufám, že i budoucí - vláda napravuje chyby předchozích vlád. Úmyslně říkám předchozích vlád v plurálu," poznamenal dnes prezident. Připomněl, že zákon o státní službě byl přijat v roce 2002, kdy byl premiérem. "Pak ho jak levicové, tak pravicové vlády permanentně posouvaly a posouvaly, až nakonec Evropské komisi došla trpělivost," doplnil Zeman.

Záruku dát nemohu, míní Zeman

Záruku, že věci budou rychle dány do pořádku, ale Zeman ani jako hlava státu dát nemohl. "Dávám k dispozici pouze svůj odborný odhad a konstatuji, že je to priorita současné vlády," řekl novinářům. Neumí si prý také představit, že "opravdu rozumná budoucí vláda" by byla stejně nezodpovědná, a "jako vlády předchozí, zejména ta minulá", by vyhodila desítky miliard korun oknem jen kvůli své neschopnosti dobře administrovat evropské dotace.

S Van Rompuyem se Zeman sejde ve čtvrtek, ve stejný den dvoudenní bruselskou cestu ukončí návštěvou velitelství Severoatlantické aliance.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy