Šli žít džihádistický sen, odhodlaní zabíjet. Teď čekají, zda je Evropa přijme zpět

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2019 7:36
Ve svých propagačních materiálech Islámský stát (IS) tvrdil, že rozhodující bitva mezi dobrem a zlem vzplane ve městě Dábik v severní Sýrii.
Členové Islámského státu na propagandistickém snímku z jejich časopisu Dabiq. | Video: Asociated Press

Podle jejich teorie právě tam umístil muslimský prorok Mohamed v jednom ze svých kázání dějiště závěrečného apokalyptického střetu.

Po městě Dábik vůdci IS dokonce pojmenovali svůj časopis, který šířili po světě v několika jazycích s cílem získávat nové rekruty a sympatizanty.

Časopis Dabiq propagoval myšlenky Islámského státu v několika jazycích. Hlavně v angličtině.
Časopis Dabiq propagoval myšlenky Islámského státu v několika jazycích. Hlavně v angličtině. | Foto: Aktuálně.cz

Skutečná poslední bitva IS v podobě, v jaké existoval od roku 2014, se odehrává více na východ. Ve vesnici Baghúz na syrsko-iráckém pomezí. V pondělí islamisté drželi poslední méně než kilometr čtvereční a sáhli k taktice známé z jejich minulých bojů - civilisty si vzali jako lidské štíty.

Posledních několik stovek džihádistů z IS - vesměs cizinců - je v Baghúzu obklíčeno příslušníky Syrských demokratických sil. Převážně kurdských vojáků, podporovaných Američany. Je to poslední vesnice, která Islámskému státu zbyla z obrovského území v letech 2014 a 2015. Tehdy se takzvaný chalífát rozprostíral od syrského Aleppa na západě až téměř k irácké metropoli Bagdádu.

Bojovníci v zajetí

Americký prezident Donald Trump naznačil, že chystá oficiální prohlášení o vítězství nad Islámským státem. "Nemají už žádné území," uvedl na svém oblíbeném Twitteru.

Trump chce proto ze Sýrie postupně stáhnout dva tisíce amerických vojáků. Naopak v Iráku pět tisíc amerických vojáků zůstane. Hrozba znovuzrození IS je tam vyšší než v Sýrii. Džihádistů zůstalo v obou zemích několik tisíc, někteří přecházejí k taktice teroristických útoků. Vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se skrývá v Iráku, žádná z předchozích zpráv o jeho smrti se nepotvrdila.

Na 800 bojovníků IS drží v zajetí Syrské demokratické síly. Jde většinou o muže, kteří přišli z evropských zemí. Francouzi, Němci, Belgičané, Švédové a další. Buď si je evropské státy převezmou, nebo budou puštěni na svobodu, upozornil americký prezident Trump.

Evropské vlády tak řeší dilema: Na jedné straně je návrat džihádistů, věrných nenávistné ideologii a odhodlaných zabíjet, bezpečnostní riziko. Na druhé straně přijmout je a zavřít znamená mít je pod kontrolou. Pokud se dostanou na svobodu, mohou být ještě nebezpečnější.

Sen o utopické islámské společnosti

Do Sýrie a Iráku se vydalo za snem budovat utopickou islámskou společnost a vraždit její nepřátele odhadem 1900 Francouzů, 960 Němců a 850 Britů. Mnozí z nich se nenarodili jako muslimové ani nemají přistěhovalecký původ, konvertovali k islámu v dospělosti.

Velká Británie několika džihádistům, kteří měli dvojí občanství, zrušila to britské. Tím pádem je nemusela přijmout zpět. Mluvčí německé vlády oznámil, že legálně není možné německým občanům bránit v návratu do vlasti. Jiná věc je, zda mají být souzeni a uvězněni. Paříž se podle listu Neue Zürcher Zeitung kloní k názoru, že je islamisty lepší převzít a doma zavřít.

Velitel amerických vojenských sil na Blízkém východě generál Joseph Votel ale v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že se Syrské demokratické síly zatím islamisty propustit nechystají.

"Myslím, že si uvědomují rizika spojená s tím, že se tito lidé dostanou na svobodu," prohlásil Votel.

Podívejte se na výpověď britské dívky, která se přidala k Islámskému státu a teď chce zpět:

Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 24 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy