Čtyřiatřicetiletý disident, odsouzený loni ke čtyřem letům vězení, je od dětství slepý.
Trest dostal za to, že se v čínské provincii Šen-tang veřejně zastával žen, které byly úřady nuceny ke sterilizaci nebo potratům, některé z nich až v osmém měsíci.
Násilné potraty a sterilizace čínská vláda prosazuje v rámci takzvané politiky jednoho dítěte. Aby se snížil počet obyvatel Číny, má většina manželů povoleno pouze narození jednoho potomka.
Čchen Kuang-čcheng byl odsouzen v loňském roce, jeho odvolání soud zamítl letos v polovině ledna. Předtím byl několik měsíců držen v domácím vězení.
"Někdo musí bojovat za lidi, jejichž hlas by jinak nebyl slyšet," řekl ještě před tím, než se za ním zavřely brány věznice.
Čchen nemohl vystudovat práva, protože v Číně není pro slepce možné studovat na vysoké škole.
Absolvoval však některé přednášky a seznámil se se zákony, takže poskytoval mnoha ženám právnické rady.
Časopis Time ho vloni zařadil na seznam stovky důležitých lidí, kteří "formují naše životy."
Další ocenění: zabitý novinář a vězněný blogger
Index on Censorship udělil letos netradičně také cenu in memoriam. Získal ji libanonský novinář Samír Kasír za svoji knihu Být Arabem.
Seznam oceněných
- Čchen Kuang-čcheng, Čína (občanská kritika)
- Samír Kasír, Libanon (literatura)
- Abdel Karím Sulejman, Egypt (žurnalistika)
- Siphiwe Hlophe, Svazijsko (kampaň: proti diskriminaci HIV pozitivních žen)
- Joav Šamir, Izrael (film: dokument o izraelské armádě)
Dlouholetý kritik Sýrie a jejího vlivu na libanonskou politiku zahynul vloni při výbuchu svého automobilu. Čin je přisuzován Sýrii nebo jejím spojencům uvnitř Libanonu.
Cenu v kategorii žurnalistika obdržel egyptský blogger Abdel Karím Sulejman, jehož minulý měsíc soud v Alexandrii poslal jako prvního internetového publicistu do vězení za urážku prezidenta a káhirské náboženské univerzity Al-Azhar.
Index on Censorhip založila před 35 lety v Londýně skupina spisovatelů, novinářů a umělců s cílem přispět k ochraně svobody slova ve světě. Původně se zaměřoval především na bývalý Sovětský svaz, po jeho rozpadu se záběr časopisu rozšířil.
V průběhu let do něj svými články přispěli například spisovatelé a dramatici, jako je Umberto Eco, Salman Rushdie, Arthur Miller či Václav Havel.