Slavní atleti se v Keni strachují o svůj život

Zdeněk Mihalco
28. 1. 2008 13:16
Terčem povolebního násilí jsou i olympijští vítězové
Nepokoje v Keni. Zemřely stovky lidí
Nepokoje v Keni. Zemřely stovky lidí | Foto: Reuters

Nairobi - Šance keňských vytrvalců na zisk olympijských medailí v Pekingu klesají. Kvůli násilnostem v Keni totiž nemohou pořádně trénovat. V poštovních schránkách nacházejí útržky papíru s výhrůžkami, policisté jim naznačují, že mohou kdykoliv zemřít.

Dva sportovci už o život přišli. Maratónského běžce Wesleyho Ngetiche minulý týden zabil otrávený šíp. Další z obětí je Lucas Sang, olympijský vítěz ve štafetovém běhu na 400 metrů z olympiády v Soulu v roce 1988.

Výhrůžky a útoky

Většina keňských atletů trénuje na západě Keni - v oblasti Eldoret, která je k tréninku vhodná díky své nadmořské výšce a příhodným klimatickým podmínkám. A právě tam v posledních týdnech hromadně umírají lidé kvůli povolebním násilnostem a etnickým nepokojům.

Nejlepší keňští běžci přiznali britskému deníku The Guardian, že jim bylo vyhrožováno a museli trénování omezit.

"Můžu běhat jen za dne, dokud jde dobře vidět," říká  Ezekiel Kemboi, držitel zlaté medaile ze závodu na 3000 metrů překážek z poslední olympiády. Dodává, že zatímco dříve trénoval třikrát denně, nyní se odváží vyběhnout nanejvýš jednou za den.

Keňští běžci jsou na tamější poměry mimořádně bohatými lidmi, vlastní mnoho usedlostí a rozlehlé pozemky. Právě proto jsou terčem útoků a výhrůžek.

"Kvůli tomu, že máme peníze, si někteří lidé myslí, že podporujeme skupiny banditů," řekl britskému deníku jeden z nejlepších keňských běžců historie Moses Kiptanui.

Většina slavných vytrvalců jsou příslušníci kmene Kalenjinů, který je v opozici proti současné vládě. Běžcům proto vyhrožují přímo policisté.

Kiptanuie vládní bezpečnostní jednotky obvinily, že převáží zbraně a benzín, aby podpaloval domy příslušníků kmene, z něhož pochází prezident Mwai Kibaki. Naznačily mu, že může kdykoliv zemřít.

"Bojím se. Policisté jsou ozbrojení a vědí, kde bydlím," říká Moses Kiptanui.

Mír v nedohlednu

Obavy slavného vytrvalce pravděpodobně hned tak nezmizí. Násilí v této ještě nedávno stabilní východoafrické zemi totiž neubývá, naopak: situace se dál zhoršuje. Původně politicky motivované násilnosti se zvrhávají v etnické čistky.

Uklidnění situace nepřinesla návštěva bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana ani snahy dalších diplomatů.

V posledních dnech zemřely na západě země desítky lidí. Násilnosti, které začaly po zmanipulovaných prezidentských volbách, trvají už měsíc. Počet obětí stoupá, poslední odhady hovoří o 800 zabitých.

 

Právě se děje

Další zprávy