České cestovky ruší zájezdy do Keni. Mrtvých přibývá

hpv, das
27. 1. 2008 22:20
Cestovní kanceláře stahují z Keni své klienty
Při nepokojích v keňském městě Naivasha zemřelo v neděli 27. ledna 2008 nejméně deset lidí.
Při nepokojích v keňském městě Naivasha zemřelo v neděli 27. ledna 2008 nejméně deset lidí. | Foto: Reuters

Praha - České cestovní kanceláře přestaly tento týden prodávat zájezdy do Keni a stahují své klienty zpátky domů.

Stalo se tak poprvé od začátku nepokojů. Deníku Aktuálně.cz to potvrdili zástupci Čedoku a Firo-tour.

"Situace je nyní v Keni natolik závažná, že jsme tam již další klienty nevypravili. Poslední naši turisté se vrátili v sobotu," říká Roman Fisek, ředitel cestovní kanceláře Firo-tour.

Čtěte podrobnosti: Keňa hledá cestu z krize. Jde to ztuha

Také Čedok další plánované lety ruší. "V současné době stahujeme poslední klienty. K dnešnímu dni jich tam máme ještě osm. Další plánované lety na nejbližší měsíce se ruší," uvádí Tomáš Brejcha, marketingový ředitel Čedoku.

Obě cestovní kanceláře nabízejí svým klientům náhradní dovolenou, nebo stoprocentní vrácení peněz.

Situaci neuklidnil ani Annan

V Keni se rozpoutaly nepokoje krátce po prosincových volbách. Jejich výsledky ale odmítá opozice uznat. Kvůli tomu přibývá v zemi každým dnem množství zabitých lidí. Jen od čtvrtečního večera přibylo v této africké zemi podle světových agentur dalších 107 mrtvých.

Připomeňte si: Humanitární krize v Keni. Statisíce lidí jsou na útěku

Situaci v zemi se na své nedělní návštěvě snažil uklidnit i bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který se setkal s vůdcem opozice Odingou. Vyzval obě znepřátelené strany, aby určily po čtyřech zástupcích, kteří povedou mírová jednání.

"Tento problém nevznikl ze sporu o volbách," řekl Annan. "Má mnohem hlubší kořeny," připomněl, že povolební spor dávno přerostl ve vyřizování účtů mezi jednotlivými etnickými skupinami.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy