"Skvěle vedl vojáky NATO". Generál Petr Pavel dostal nejvyšší americké vojenské vyznamenání

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 3. 2018 14:45
Český generál Petr Pavel, který od června 2015 vede vojenský výbor Severoatlantické aliance, převzal ve čtvrtek nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, tzv. Legion of Merit (Záslužná legie).
Generál Pavel přebírá nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, tzv. Legion of Merit.
Generál Pavel přebírá nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, tzv. Legion of Merit. | Foto: US Army

Washington - Český generál Petr Pavel, který byl v minulosti náčelníkem generálního štábu Armády České republiky, převzal nejvyšší americké vojenské vyznamenání, udělované cizincům, už ve čtvrtek na ceremonii na základně Joint Base Myer-Henderson Hall u Washingtonu. Akce se zúčastnilo více než 250 vojáků.

V době nástupu generála Pavla do čela Vojenského výboru NATO začala aliance znovu klást důraz na odstrašování vzhledem k rostoucí ruské hrozbě, uvedl americký server DoDLive s odkazem na ministerstvo obrany USA. Aliance rovněž měla vojáky v Afghánistánu a připojila se k úsilí o porážku Islámského státu v Iráku a Sýrii. 

"Generál Pavel skvěle provedl Vojenský výbor NATO, včetně zástupců národních armád a národních náčelníků generálních štábů, nejnáročnějším obdobím v nedávných dějinách aliance," stojí ve zdůvodnění ocenění. Petr Pavel je prvním předsedou Vojenského výboru Aliance ze zemí bývalé Varšavské smlouvy. Svou funkci předá v červnu Britovi Stuartu Marshallovi.

Prestižní americké vyznamenání Záslužná legie (Legion of Merit) získal v roce 2005 také tehdejší náčelník generálního štábu Armády ČR generálporučík Pavel Štefka, v roce 1998 velitel vzdušných sil generálporučík Ladislav Klíma a v roce 1994 náčelník zpravodajského odboru Generálního štábu české armády generálmajor Radovan Procházka.

VIDEO: Rozhovor s generálem Petrem Pavlem. 

Chceme obyčejným Rusům ukázat, že NATO není hrozba, říká generál Petr Pavel, šéf Vojenského výboru NATO. | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy