"Skvěle vedl vojáky NATO". Generál Petr Pavel dostal nejvyšší americké vojenské vyznamenání

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 3. 2018 14:45
Český generál Petr Pavel, který od června 2015 vede vojenský výbor Severoatlantické aliance, převzal ve čtvrtek nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, tzv. Legion of Merit (Záslužná legie).
Generál Pavel přebírá nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, tzv. Legion of Merit.
Generál Pavel přebírá nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, tzv. Legion of Merit. | Foto: US Army

Washington - Český generál Petr Pavel, který byl v minulosti náčelníkem generálního štábu Armády České republiky, převzal nejvyšší americké vojenské vyznamenání, udělované cizincům, už ve čtvrtek na ceremonii na základně Joint Base Myer-Henderson Hall u Washingtonu. Akce se zúčastnilo více než 250 vojáků.

V době nástupu generála Pavla do čela Vojenského výboru NATO začala aliance znovu klást důraz na odstrašování vzhledem k rostoucí ruské hrozbě, uvedl americký server DoDLive s odkazem na ministerstvo obrany USA. Aliance rovněž měla vojáky v Afghánistánu a připojila se k úsilí o porážku Islámského státu v Iráku a Sýrii. 

"Generál Pavel skvěle provedl Vojenský výbor NATO, včetně zástupců národních armád a národních náčelníků generálních štábů, nejnáročnějším obdobím v nedávných dějinách aliance," stojí ve zdůvodnění ocenění. Petr Pavel je prvním předsedou Vojenského výboru Aliance ze zemí bývalé Varšavské smlouvy. Svou funkci předá v červnu Britovi Stuartu Marshallovi.

Prestižní americké vyznamenání Záslužná legie (Legion of Merit) získal v roce 2005 také tehdejší náčelník generálního štábu Armády ČR generálporučík Pavel Štefka, v roce 1998 velitel vzdušných sil generálporučík Ladislav Klíma a v roce 1994 náčelník zpravodajského odboru Generálního štábu české armády generálmajor Radovan Procházka.

VIDEO: Rozhovor s generálem Petrem Pavlem. 

Chceme obyčejným Rusům ukázat, že NATO není hrozba, říká generál Petr Pavel, šéf Vojenského výboru NATO. | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy