reklama
 
 

"Skvěle vedl vojáky NATO". Generál Petr Pavel dostal nejvyšší americké vojenské vyznamenání

10. 3. 2018 14:45
Český generál Petr Pavel, který od června 2015 vede vojenský výbor Severoatlantické aliance, převzal ve čtvrtek nejvyšší americké vojenské vyznamenání pro cizince, tzv. Legion of Merit (Záslužná legie).

Washington - Český generál Petr Pavel, který byl v minulosti náčelníkem generálního štábu Armády České republiky, převzal nejvyšší americké vojenské vyznamenání, udělované cizincům, už ve čtvrtek na ceremonii na základně Joint Base Myer-Henderson Hall u Washingtonu. Akce se zúčastnilo více než 250 vojáků.

V době nástupu generála Pavla do čela Vojenského výboru NATO začala aliance znovu klást důraz na odstrašování vzhledem k rostoucí ruské hrozbě, uvedl americký server DoDLive s odkazem na ministerstvo obrany USA. Aliance rovněž měla vojáky v Afghánistánu a připojila se k úsilí o porážku Islámského státu v Iráku a Sýrii. 

"Generál Pavel skvěle provedl Vojenský výbor NATO, včetně zástupců národních armád a národních náčelníků generálních štábů, nejnáročnějším obdobím v nedávných dějinách aliance," stojí ve zdůvodnění ocenění. Petr Pavel je prvním předsedou Vojenského výboru Aliance ze zemí bývalé Varšavské smlouvy. Svou funkci předá v červnu Britovi Stuartu Marshallovi.

Prestižní americké vyznamenání Záslužná legie (Legion of Merit) získal v roce 2005 také tehdejší náčelník generálního štábu Armády ČR generálporučík Pavel Štefka, v roce 1998 velitel vzdušných sil generálporučík Ladislav Klíma a v roce 1994 náčelník zpravodajského odboru Generálního štábu české armády generálmajor Radovan Procházka.

VIDEO: Rozhovor s generálem Petrem Pavlem. 

Chceme obyčejným Rusům ukázat, že NATO není hrozba, říká generál Petr Pavel, šéf Vojenského výboru NATO. | Video: Jakub Zuzánek |  07:36

autoři: Zahraničí, ČTK | 10. 3. 2018 14:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama