reklama
 
 

NATO se musí smířit s tím, že Ankara nakoupí protiraketový systém od Rusů, říká generál Pavel

27. 11. 2017 19:26
Severoatlantická aliance se podle předsedy vojenského výboru Petra Pavla musí smířit s tím, že se Turecko rozhodlo nakoupit systém protiraketové obrany od Rusů. Podle něj by bylo nerozumné si Turecko znepřátelit, přestože nákupem poruší sankce vůči Moskvě.

Washington - Severoatlantická aliance nemá jinou možnost, než přijmout jako fakt rozhodnutí Turecka nakoupit v Rusku vyspělý systém protiraketové obrany. V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil americký internetový server U. S. News and World Report, to řekl předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. "Musíme se na situaci dívat velmi pragmaticky," poznamenal český generál.

Koupi ruského systému S-400 oznámil v září turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle kterého byla již zaplacena záloha. Dodávky raket podle tureckých zdrojů mají začít během dvou let. Podle Moskvy zaplatí Ankara za protiraketový systém víc než dvě miliardy dolarů (asi 43 miliard Kč).

Kontrakt vyvolal podle amerického serveru v kruzích NATO nervozitu ze dvou důvodů: turecká armáda, druhá největší v alianci, bude nyní záviset na ruské výzbroji, která není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí. Politický problém představuje skutečnost, že smlouva byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným za anexi ukrajinského Krymu.

Generál Pavel nevidí jinou možnost, než se s kontraktem smířit. "Jaká je alternativa? Měli bychom si kvůli některým otázkám Turecko znepřátelit, když víme, že tato země je ochotna s námi o těchto otázkách mluvit? Bylo by to velmi nerozumné," konstatoval Pavel.

Velení NATO podle amerického serveru teprve očekává z Turecka formální oznámení o koupi, a teprve pak bude zvažovat případné následky. "Existuje společná vůle (NATO a Turecka) diskutovat veškeré problémy, jež vzniknou. Zatím byl dostatek dobré vůle dospět k závěru. Najdeme i řešení této situace," konstatoval generál Pavel.

autor: ČTK | 27. 11. 2017 19:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama