Vražda německého politika má politický motiv, zadržený má vazby na krajní pravici

ČTK ČTK
17. 6. 2019 19:26
Vražda vysoce postaveného úředníka místní správy v německé zemi Hesensku a člena vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho má zřejmý politický motiv s krajně pravicovým pozadím. Dnes to oznámilo generální státní zastupitelství se sídlem v Karlsruhe, které vyšetřování případu převzalo. Lübcke, který zastával funkci předsedy vládního obvodu Kassel zaujímajícího severní třetinu spolkové země Hesensko, byl zastřelen na počátku června, podezřelého 45letého Němce Stephana E. zadržela policie v sobotu.
Německá policie
Německá policie | Foto: Reuters

Speciální jednotka německé policie muže zatkla v noci na sobotu. Média s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů informovala, že se jedná o člověka, který byl přinejmenším v minulosti spojený s extrémně pravicovou scénou. Pětašedesátiletý Lübcke byl přitom označován za proimigračního politika.

Mluvčí generální státní zastupitelství to následně potvrdilo. "Na základě aktuálního stavu vyšetřování vycházíme z toho, že čin má krajně pravicové pozadí," řekl. Dodal, že tuto verzi podporují například dosavadní život podezřelého a jeho názory a postoje, které veřejně zastával.

Zadržený podle informací magazínu Der Spiegel aktivně působil přinejmenším v minulosti v prostředí hesenské pobočky krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Před deseti lety v Dortmundu se zúčastnil výpadů krajně pravicových radikálů na prvomájovou akci odborářů, za což byl potrestán sedmiměsíčním vězením.

Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by za vraždou stála krajně pravicová teroristická buňka. Mluvčí dodal, že možnost, zda a do jaké míry mohly být s činem spojeny další osoby, vyšetřovatelé prověřují.

Na základě DNA?

Státní zastupitelství v Kasselu v neděli sdělilo, že zatčení podezřelého bylo nařízeno na základě stop DNA.

Zločin, který přitáhl velkou pozornost médií, byl spáchán v noci na neděli 2. června. Mrtvého Lübckeho našel jeden z příbuzných na terase jeho domu nedaleko Kasselu. Politik zemřel na následky střelné rány na hlavě.

Zájem médií upoutal také fakt, že případ převzalo generální státní zastupitelství. To má totiž na starosti mimo jiné trestné činy spojené s terorismem, ale přebírá i vyšetřování vedená proti jednotlivcům, pokud míra porušení zákonů a dopad zločinu jsou mimořádně závažné.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy