Tusk pro BBC: Evropská unie bude nadšená, pokud Skotsko zažádá o členství

ČTK ČTK
2. 2. 2020 20:00
EU by byla nadšená, pokud by se Skotsko rozhodlo zažádat o členství v unii. V pořadu britské vysílací společnosti BBC to v neděli uvedl bývalý šéf Evropské rady Donald Tusk. Britský ministr zahraničí Dominic Raab označil jeho výrok za nezodpovědný.
Předseda Evropské rady Donald Tusk
Předseda Evropské rady Donald Tusk | Foto: Reuters

Bývalý polský premiér a taky expředseda Evropské rady Donald Tusk na dotaz o vyhlídkách Skotska na přičlenění k EU nejprve odpověděl, že mu nepřísluší zasahovat do "interní debaty ve Spojeném království". Pak ale dodal, že emocionálně nepochybuje o tom, že "všichni tady v Bruselu i dál v Evropě by byli nadšeni".

Europarlament schválil dohodu o vystoupení Británie z EU. Ta Spojenému království umožní v pátek o půlnoci evropský blok po 47 letech opustit. | Video: Evropský parlament

Skotsko by podle něj sice nebylo přijato automaticky, bylo by zapotřebí uzavřít formality a smlouvy, v emocionální rovině ale podle Tuska panuje vůči Skotsku empatie.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v souvislosti s vystoupením Velké Británie z EU uvedla, že nezávislé Skotsko by chtělo dosáhnout plného členství v unii. Premiéra Borise Johnsona požádala o vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska, Johnson to však odmítl s odkazem na plebiscit z roku 2014, v němž se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání Skotska v monarchii.

V britském referendu o brexitu z roku 2016 hlasovala výrazná většina Skotů pro setrvání v unii. Páteční vystoupení Británie z EU podle skotských nacionalistů vztah Skotska k Londýnu výrazně mění.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab v reakci na Tuskova nedělní slova podle BBC varoval, že výrok může podnítit separatistické tendence v samotné EU. Podle něj jsou takové výroky zcela neevropské a zcela nezodpovědné. "Nejsem si jist, zda evropští lídři, a co teprve tady v Británii, tento komentář skutečně přivítají," dodal Raab.

Velká Británie opustila EU po 47 letech v pátek s dočasnou dohodou, která odstartovala období 11 měsíců, ve kterém vláda premiéra Johnsona plánuje jednání o dohodě o volném obchodu. Sturgeonová, jejíž Skotská národní strana (SNP) v prosincových všeobecných volbách získala 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, v ten samý den prohlásila, že Skotové cítí nad tímto krokem "opravdový a hluboký smutek" s přídavkem hněvu.

VIDEO: Dopady brexitu poznáme až po letech, tvrdí Žantovský. 

Na Theresu Mayovou se bude vzpomínat jako na slušnou, obětavou ženu. Boris Johnson byl černým koněm v Konzervativní straně, říká Žantovský. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy