Školní uniformy? Němci vidí Hitlera

Lenka Málková
12. 5. 2006 14:30
Berlín/Bonn - Školní uniformu oblékají miliony dětí. Návrh na jejich zavedení v Německu ale vyvolal bouřlivou debatu. Uvnitř: ANKETA

Německá ministryně vnitra Brigitte Zypriesová s tímto nápadem přišla poté, co byly dvě muslimské dívky vyloučeny ze školy v Bonnu kvůli nošení burky.

"Národní školní uniforma bude jednoduchým řešením, jak do budoucna zamezit podobným případům a současně setřít rozdíly mezi chudými a bohatými dětmi," prohlásila ministryně v rozhovoru pro německý Der Spiegel.

Uniforma problémy nevyřeší

Prezident německé unie učitelů Josef Kraus považuje návrh ministryně Zypriesové za naivní. "Školní uniforma problémy náboženské či sociální nevyřeší."

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Chceš se stát Němcem? Přísahej!
  • Německá hymna turecky? Kvůli fotbalu ano

  • Po šátcích přichází na řadu burka ČTĚTE ZDE

Dodal také, že Německo má "špatné vzpomínky" na nošení uniforem a tudíž se jen těžko tento návrh setká pochopením. Pro mnohé je totiž školní uniforma neodmyslitelně spojena s nacismem a oddíly Hitlerjugend.

Obhájci potvrzují, že uniforma sjednocuje děti, dává jim pocítit, že jsou součástí většího celku a smývá rozdíly mezi bohatými a chudými.

Otázkou je, zda by jednoznačné rozhodnutí vlády nebylo příliš velkým zásahem do svobody studentů i jejich rodičů.

Zelení jsou ostře proti

Proti návrhu ministryně vnitra se hlasitě postavila také Strana zelených, usilující o multikulturní Německo.

Podle jedné ze členek Kristy Sagerové Německo "zcela určitě nepotřebuje nařízení vlády a podobné rozhodnutí by mělo být ponecháno na jednotlivých školách s přihlédnutím k aktuálnímu stavu."

S tímto názorem souhlasí také ředitel školy, ze které byla dvojice dívek za nošení burky vypovězena.

"Musíme lépe spolupracovat s komunitami přistěhovalců a uvědomit si, že podobná rozhodnutí nejsou mezi muslimy akceptovatelná. V našem případě je pak nutné dát jasně najevo, že burka do školy zkrátka nepatří."

Mluvčí ministerstva vnitra přesto potvrdil, že ministryně Zypriesová o zavedení uniforem uvažuje. "Rozhodnout o tom by mohly jednotlivé spolkové země," konstatoval.

Ne každý se uniformám brání

S uniformami má své zkušenosti také Evropa. 

Pro ostrovní Velkou Británii je nošení školních uniforem dloholetou tradicí. Celé generace britských dětí zasedají do školních lavic v jednotných úborech a mezi občany nevyvolávají žádné negativné emoce.

To samé nelze říct o muslimských šatech - džilbabech. Spor se svoji školou o možnosti jeho nošení před časem u londýnského soudu prohrála středoškolačka Šabina Begumová. 

Již před dvěma lety přistoupila k podobnému radikálnímu kroku také Francie, když přijala zákon, který zakazuje nošení muslimských šátků a nařizuje odstranění náboženských symbolů ze všech škol.

Foto: Reuters

Uniformy nosí do dnešních dnů také studenti v dalekém Japonsku.

Zatímco dívčí šaty jsou inspirované evropskými námořními uniformami, hoši si oblékají věrohodné kopie pruských vojenských uniforem.

Design však nemá nic společného s japonskou vojenskou minulostí. Jde jen o historickou vzpomínku na vzdělanou Evropu 19. století, ke které japonské císařství kdysi vzhlíželo.

Africká pýcha, americké zklamání

V Africe provází nošení uniformy pýcha, ale také problémy.

Pro mnoho rodičů je její pořízení finančním břemenem a podle Susan Nkingyangiové z UNESCO "místo smývání rozdílů mezi bohatými a chudými na ně uniforma naopak upozorňuje."

Vlastní historii nošení uniforem mají za sebou také Spojené státy.

V zemi se začaly objevovat v průběhu 80. let, ale teprve v roce 1996 plán na jejich zavedení podpořil také prezident Bill Clinton. Cílem bylo skoncovat s "mladickými gangy", které se staly problémem Spojených států posledních let.

Momentálně jsou povinné pouze ve čtvrtině základních škol, ale podle výzkumů žádný hmatatelný výsledek nepřinesly.

 

Právě se děje

Další zprávy