Škatulata na Madagaskaru: armáda předala moc opozici

Zdeněk Mihalco
18. 3. 2009 12:47
Mezinárodní společenství okolnosti výměny v prezidentském paláci kritizuje
Andry Rajoelina, nový vládce Madagaskaru, zdraví své přívržence
Andry Rajoelina, nový vládce Madagaskaru, zdraví své přívržence | Foto: Reuters

Antananarivo - Škatulata, hejbejte se. Název této dětské hry asi nejlépe vystihuje poslední vývoj na jihoafrickém ostrovním státě Madagaskar.

Několik hodin po rezignaci dosavadního prezidenta Marca Ravalomanany a předání moci armádě oznámili armádní velitelé, že zemi dále povládne opoziční vůdce Andry Rajoelina.

Právě spory o moc mezi  Ravalomananou a Rajoelinou v posledních měsících vyvolaly hlubokou politickou krizi. V souvislosti s politickou situací na Madagaskaru v poslední době zahynulo nejméně 100 lidí.

"Předali jsme veškerou moc Andry Rajoelinovi, aby se stal prezidentem přechodné vlády," oznámil novinářům vysoce postavený představitel námořnictva Hyppolite Ramaroson, kterému moc krátce předtím předal Marc Ravalomanana.

O Madagaskaru
Autor fotografie: Aktuálně.cz

O Madagaskaru

  • Značná část obyvatel čtvrtého největšího ostrova světa a bývalé francouzské kolonie se živí zemědělstvím a rybolovem - ze země se například ve větším množství vyváží vanilka a káva. 
  • Na území ostrova více než sedmkrát rozlehlejším než Česko žije asi 20 milionů obyvatel.
  • Díky rozmanité přírodě - pohořím, plážím a řadě unikátních druhů zvířat a rostlin - jde o turisticky atraktivní oblast.
  • Asi polovina obyvatelstva vyznává tradiční místní náboženství, přes 40 procent se hlásí ke křesťanství a 7 procent k islámu.

Rajoelina už se nastěhoval do prezidentské kanceláře a oznámil, že hodlá do 24 měsíců vypsat volby a změnit ústavu. Podle nynější ústavy totiž prezident musí být starší 40 let. Rajoelinovi je však teprve 34 let.

Předání moci na ostrově kritizuje Africká unie (AU). Představitelé AU naléhali na armádu, aby Rajoelinovi moc nepředávala. Podle nich bývalý starosta hlavního města porušuje současnou madagaskarskou ústavu. 

Podle tohoto dokumentu by se v případě odstoupení prezidenta měl nejvyšší funkce dočasně ujmout předseda horní komory parlamentu a do 60 dní by se měly uskutečnit nové volby.

Předání moci armádě a následně opozici nicméně podpořil tamní soud.

V Africe došlo v poslední době ke dvěma vojenským převratům - v Mauretánii a Guineji. V obou případech armáda slíbila vypsat volby, jakmile to půjde, moc si však prozatím ponechala.

Situace na Madagaskaru je stále nejistá. Ve středu by se měla konat demonstrace na podporu odstoupivšího prezidenta Ravalomanany. Například americké ministerstvo zahraničí podle tiskové agentury AP většině zaměstnanců tamního velvyslanectví nařídilo, aby odjeli ze země.


 

 

Právě se děje

Další zprávy