Jsem nezkorumpovatelný, tvrdí šéf guinejské junty

Zdeněk Mihalco
5. 1. 2009 18:30
Kapitán Camara slibuje ještě letos svobodné volby. Lidé mu věří
Moussa Dadis Camara, nový guinejský vládce, který slibuje stejně jako jeho předchůdce demokracii
Moussa Dadis Camara, nový guinejský vládce, který slibuje stejně jako jeho předchůdce demokracii | Foto: Reuters

Conakry - Přes dvacet let vládl západoafrické Guineji pevnou rukou Lansana Conté. Když se po vojenském převratu ujal - jakožto do té doby neznámý důstojník - moci, sliboval demokracii a vyhlásil, že je natolik chudý, že pokud jej lidé uvidí v novém voze nebo vile, měli by vědět, že to jsou věci kradené.

Za své vlády sice uspořádal několik voleb, ty však opoziční skupiny považovaly za nedemokratické. Jak píše agentura AP, nyní byl Conté pohřben u svého domu velikosti hotelu. Jeho děti na pohřeb dorazily luxusními vozy.

Vlády se těsně před vánocemi jen několik hodin po oznámení Contého úmrtí ujal vojenským převratem další do té doby neznámý armádní důstojník Moussa Dadis Camara, který sám sebe prohlásil za nového vládce země. Přestože se nejdříve zdálo, že v armádě může dojít k rozkolu a boji o moc, svou pozici uhájil.

Jmenoval nového premiéra a při setkání s jedním z francouzských diplomatů přislíbil, že ještě v letošním roce uspořádá demokratické parlamentní a prezidentské volby a že bude trestat kohokoliv, kdo by zneužíval veřejné prostředky.

Řada obyvatel novou vládu podporuje

Čtyřiačtyřicetiletý kapitán Camara podle britské stanice BBC rovněž slíbil, že v těchto volbách nebude kandidovat.

Foto: Aktuálně.cz

Některé západní země naléhaly, aby se volby konaly do šesti měsíců - tento termín však údajně z technických důvodů není realistický.

Vojenský převrat odsoudily západní i některé africké vlády. Mnozí obyvatelé Guineje však nové vládce oslavují v naději, že Camara a jeho lidé ukončí roky ekonomické stagnace a politické represe. Jeden z vysoce postavených duchovních v této převážně muslimské zemi prohlásil, že Camara zemi zachránil.

Junta už oznámila, že pozastavila těžbu surovin v zemi a že chce s těžebními společnostmi jednat o nových kontraktech. Guinea má totiž na svém území bohaté zásoby například bauxitu, zlata či diamantů a má potenciál stát se jednou z nejbohatších zemí regionu. Zatím však velká část obyvatelstva žije v chudobě.

Podle žebříčku organizace Transparency International je Guinea sedmou nejzkorumpovanější zemí světa. Světové finanční instituce kvůli pověsti vlády přestaly s Guineou spolupracovat.

Armádní důstojník Camara tvrdí, že toto nelichotivé postavení země změní. „Chci varovat každého, kdo si myslí, že by mě zkusil zkorumpovat… Peníze mě nezajímají," prohlásil nový vládce země.

Guinejský prezident Lansana Conté na archivním snímku (1999) s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem
Guinejský prezident Lansana Conté na archivním snímku (1999) s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem | Foto: Reuters
O dění v zemi a vojenském převratu si přečtěte více v článku: Po smrti guinejského vládce následoval pokus o převrat
 

Právě se děje

Další zprávy