"Neměli by trpět všichni?" Ruská moderátorka vyzvala k tvrdším útokům na Ukrajinu

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
15. 3. 2023 16:59
Ruská odplata za ukrajinské útoky je málo tvrdá, na Ukrajině by měli trpět všichni, zaznělo v pondělí ve vysílání prokremelské televize Rossija 1. Moderátorka Olga Skabejevová litovala toho, že zejména v Kyjevě Ukrajinci nezažívají téměř žádné výpadky elektřiny a mají ve městě "moc světla". "Možná by naše odveta měla být trochu komplexnější, aby jim to bylo jasné," dodala.
"Jde o to, že jim naše odveta možná nepřipadá tak děsivá," uvedla ve vysílání moderátorka Olga Skabejevová. | Video: Rossija 1

V pondělním vydání populárního pořadu 60 minut hosté mimo jiné diskutovali o posledních útocích na ruskou Belgorodskou oblast, která přímo sousedí s Ukrajinou. Naposledy tam na počátku tohoto týdne ruská protivzdušná obrana zneškodnila čtyři střely. Moskva z útoků obviňuje ukrajinskou armádu, Kyjev se k nim ale oficiálně nevyjadřuje. 

"I Pavlovův pes by dávno pochopil, že vždy po takovém teroristickém útoku následuje odplata. Takže co? Takže Ukrajinci musí sedět bez světla, bez tepla," komentoval ostřelování Oleg Matvejčev, poslanec ruské vládní strany Jednotné Rusko. "Jde o to, že jim ta odveta možná nepřipadá tak děsivá," doplnila vzápětí moderátorka Skabejevová.

Ta si poté stěžovala na to, že obyvatelé ukrajinského hlavního města mají stále přístup k elektřině a světlu. Zmínila i nedávný výpadek, který byl podle kyjevského starosty Vitalije Klička dlouhý přibližně 10 hodin. Z jejího pohledu ale trval příliš krátkou dobu. "Nebo jsme si snad v poslední době nekladli za cíl, aby na Ukrajině trpěli všichni?" tázala se Skabajevová, která patří k nejvýraznějším tvářím kremelské propagandy. 

Poslanec Matvejčev poté v reakci na její slova podotkl, že v některých částech Ukrajiny ale lidé opravdu nemají dodávky elektřiny. "Vím, že ve Vinnycké oblasti a ještě někde. Možná ale ochránili Kyjev, dali tam nějaké dieselagregáty," uvedl poslanec. 

Animace: Střet ruské stíhačky s americkým dronem. Odtajníme video, slibuje USA. | Video: Reuters

Ukrajinská energetická infrastruktura se pravidelně stává terčem ruských vzdušných útoků. Na počátku tohoto týdne se po masivních ruských zásazích potýkala s výpadky dodávek elektřiny zejména města Charkov a Žytomyr. V Kyjevě byla naopak většina dodávek obnovena. Podle šéfa vojenské správy Serhije Popka je v ukrajinské metropoli ale zhruba 30 procent odběratelů stále bez dodávek tepla.

Stejný pořad získal pozornost i na počátku března, kdy v něm ruský poslanec Alexej Žuravljov taktéž poukazoval na nálety dronů na řadu ruských regionů, za nimiž údajně stály ukrajinské ozbrojené síly. Rusko podle něho na takové útoky reaguje nedostatečně, a je tak na čase "Ukrajince pořádně potrestat". Žuravljov pak svá ostrá slova směřoval i na adresu evropských zemí, kdy litoval toho, že "ti parchanti v Evropě nezmrzli". 

Video: "Parchanti nezmrzli." Ruský poslanec se opřel do Západu, ale i ruské armády (2. 3. 2023)

"První jarní den. A ti parchanti v Evropě nezmrzli," prohlásil Alexej Žuravljov, poslanec ruské Státní dumy. | Video: Rossija 1
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy