Rusům docházejí tanky. A to rychle, tvrdí analytici. Kreml sahá po muzejních kouscích

bb bb
14. 3. 2023 12:37
Mnohem rychleji, než si dosud pozorovatelé mysleli, docházejí Rusům na Ukrajině tanky, tvrdí americký časopis Forbes. Armádě prezidenta Vladimira Putina mizí rychle ze skladů nejpočetnější tank T-72, který ještě pamatuje dobu studené války. Jako důkaz nedostatku může sloužit fakt, že Rusové stále častěji vybavují své nově mobilizované jednotky zastaralými tanky T-62 a T-80B.
Rusku dochází nejpočetnější model tanku. A to rychle, tvrdí pozorovatelé. | Video: Reuters, Asociated Press

Kolik tanků ještě Rusům po rok trvající invazi na Ukrajinu zbylo? Časopis Forbes se pokusil odpovědět na základě odtajněných údajů Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru a dalších zdrojů, včetně blogu Oryx, který se snaží sčítat vizuálně potvrzené ztráty tanků. A také jednoho z nejdůvěryhodnějších nezávislých zdrojů, účtu partizan_oleg na Twitteru.

Zmíněný partizan_oleg dříve předpokládal, že Rusko šlo do války s téměř dvěma tisíci tanky T-72. Padesátitunovým bojovým strojem se 125 milimetrovým kanonem, který obsluhuje tříčlenná osádka.

Blog Oryx mohl potvrdit, že Ukrajinci zničili nebo ukořistili téměř 1200 tanků T-72. Vzhledem k tomu, že jistě došlo i ke ztrátám strojů, které nebyly obrazově zdokumentovány, je tento počet podle Forbesu podhodnocený. Pokud Oryx potvrdil 80 procent ztrát, pak Rusové podle časopisu odepsali 1500 tanků T-72.

Podle dřívějšího sčítání uživatele partizan_oleg měli Rusové ve skladech 6900 starých T-72, asi třetina mohla být po dekádách, kdy na stroje působilo počasí, schopna renovace. Po posledním přepočtu si na účtu partizan_oleg uvědomili, že ve skutečnosti měli Rusové jen 1500 těchto tanků, nikoliv 6900. "A mnohé z nich pravděpodobně nejsou v dobrém stavu," upozornil twitterový účet.

Rusové nedokážou pokrýt ztráty tanků

Přepočet byl podle Forbesu celkem jasný. Začal celkovým počtem T-72, které sovětský průmysl vyrobil mezi lety 1968 a 1991. Což bylo 18 tisíc kusů. Pak začal partizan_oleg odečítat tanky, které Sověti a Rusové ztratili v boji, nechali v zahraničí nebo vyvezli zákazníkům. A dospěl k mnohem nižšímu počtu rezervních tanků T-72. 

Velkou proměnnou, jak přiznal partizan_oleg, je, že údaje o výrobě nemusí zahrnovat úplně první model T-72 Ural. Není jasné, kolik jich mohla továrna Uralvagonzavod ve Sverdlovské oblasti vyrobit a uskladnit. Podle twitterového účtu stovky či několik tisíc.

Ale i po doplnění o staré Uraly se podle Forbesu nelze vyhnout jasnému závěru. Rusové přišli potenciálně o dvě třetiny T-72, které byly ve službě nebo čekaly na zprovoznění. "Dává tedy mnohem větší smysl, proč Kreml vytahuje ze skladů tanky T-62, které jsou ještě starší. A také T-80B, které jsou staré jako první T-72,"  tvrdí autor článku v časopise Forbes.

Ruský průmysl může každý měsíc vyrobit jen několik nových tanků. Příliš málo na to, aby se pokryly měsíční až trojmístné ztráty. To vše znamená, že Rusům tanky docházejí. A to rychle, uzavírá Forbes.

Video: Nepoučili se. Smrtonosná vada drtí posádky ruských tanků na Ukrajině

Nepoučitelné Rusko. Jeho tanky mají vadu, která Ukrajincům nahrává. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy