Situace na Slovensku eskaluje. Antirouškaři se porvali s policisty, ti čelí výhrůžkám

ČTK Video ČTK, Video
5. 11. 2021 16:29
Odpůrci nošení roušek na Slovensku pokračují v protestech v supermarketech. Při poslední podobné akci ve čtvrtek proti nim zasáhla policie. Při incidentu se zranili dva policisté a jeden muž, trojici mužů policie zadržela. Překrytí úst a nosu na Slovensku je v interiérech budov povinné, země zaznamenává rekordní přírůstky nakažených.
Střet policie a odpůrců roušek ve slovenském Lidlu (4. 11., Piešťany) | Video: FB / Jojo Hronkovič

Zatím k nejkonfliktnější situaci došlo v lázeňském městě Piešťany na západě země. Do místního supermarketu byla podle policie přivolána hlídka kvůli tomu, že skupina osob blokovala přístup ostatních zákazníků k pokladnám, odmítla si nasadit respirátory nebo opustit prostor. Policie je vyzvala, aby prokázali svou totožnost v souvislosti s přestupkem kvůli nepoužití respirátoru.

Zástupci maloobchodních sítí už dříve upozornili, že prodejny potravin čelí organizovaným skupinám lidí, kteří na různých místech země vstupují do prodejen s rouškami, které následně odloží. Poté se shromáždí u pokladen a ani na výzvy pracovníků prodejen si ústa a nos nepřekryjí. Po příchodu policejních hlídek zase z místa vysílají videa přes sociální sítě.

"Osoby s policií nespolupracovaly, svým postupem ztěžovaly situaci a během celé doby se chovaly arogantně a odmítaly uposlechnout výzvy policie. Okolnosti, jakož i samotný průběh fyzického konfliktu, při kterém byli policisté nuceni použít donucovací prostředky, nadále vyšetřujeme," uvedla policie k incidentu. Policie případ vyšetřuje jako podezření z útoku na veřejného činitele a z výtržnictví. Přijala také trestní oznámení v souvislosti s možným zneužitím pravomocí policisty.

"Ohrožování veřejného zdraví takovými výstřelky nebudeme trpět. Policie je zde pro slušné lidi, provokatéry nebudeme trpět," uvedla policie k akcím odpůrců nošení roušek.

Kritici epidemických opatření zveřejnili na sociálních sítích fotky zasahujících policistů a vybízeli veřejnost, aby jim oznámila bydliště strážníků. Vedení policie oznámilo, že se zabývá výhrůžkami vůči policistům.

Kvůli podobné akci odpůrců nošení roušek či respirátorů byla už minulý týden na několik hodin zavřena maloobchodní prodejna v Prievidzi. Do tohoto města pak svolal protest šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba, který tvrdil, že policie tam nedovolila lidem nakupovat.

Opakuje se řada věcí, narůstají čísla, funguje ochranný efekt očkování, ale pořád je ještě mnoho neočkovaných, říká molekulární biolog Marián Hajdúch. | Video: Daniela Písařovicová

LSNS i další opoziční strana Směr-sociální demokracie zmíněný postup policistů v Piešťanech kritizovaly. Naopak poslanci nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti uvedli, že policie dělala svou práci, když reagovala na záměrné ignorování protiepidemických opatření a provokace ze strany odpůrců roušek. Podle strany Svoboda a solidarita je nepřípustné, aby organizovaná skupina výtržníků znepříjemňovala život slušným lidem v obchodech.

 

Právě se děje

Další zprávy