Londýn - Nejméně dva lidé zemřeli v souvislosti s přívalovými lijáky a silným vichrem, který v sobotu opět sužuje Velkou Británii.
Po páteční vichřici je bez proudu ještě asi 80 000 domácností. Kvůli pokračujícím záplavám je uzavřena část silnic a železnic po celé zemi, informovala zpravodajská stanice BBC.
Pětaosmdesátiletý muž zemřel, když britskou výletní loď v kanálu La Manche zalila vlna z rozbouřeného moře. Dalších 15 cestujících se při incidentu zranilo.
V centru Londýna zase nepřežila devětačtyřicetiletá žena, když na střechu jejího auta spadla část domu poškozeného silným větrem a deštěm. Další dva pasažéři automobilu byli převezeni do nemocnice.
Lehčím zraněním odneslo nápor nepříznivého počasí několik dalších lidí. Kvůli rozbouřenému moři museli záchranáři vyprošťovat přes tři desítky hostů z pobřežní restaurace v hrabství Hampshire.
130 kilometrů v hodině
Částí Británie se přes noc prohnala vichřice, jejíž rychlost dosahovala až 130 kilometrů v hodině. Poškodila mnoho kilometrů elektrického vedení, což způsobilo výpadky proudu v téměř půl milionu domácností a firem.
Podle mluvčího podniku spravujícího rozvodnou síť Tima Fielda došlo přes noc k řadě "opravdu velmi podstatných poškození" rozvodů, kvůli nimž bylo bez proudu přes 450 000 domácností. U 340 000 se však do rána podařilo dodávku obnovit.
Kvůli trvajícím dešťům britské úřady očekávají, že se dnes budou dál zvyšovat hladiny již tak rozvodněných řek. Varování platí pro dvě desítky míst v oblastech Gloucestershire, Somerset, Berkshire a Surrey. Nejvíce má odpoledne pršet v těchto lokalitách a také v jižním Walesu, kde může spadnout až 40 milimetrů srážek.
Vládní krizový výbor chystá na dnešek zasedání, kde se bude řešit pomoc postiženým oblastem. Podle britských médií vláda zvažuje, že požádá o pomoc z Fondu solidarity Evropské unie. Po povodních v roce 2007 dostala Británie z tohoto fondu, který loni využila i Česká republika, 127 milionů liber (nyní 4,3 miliardy Kč).