Nejméně 48 mrtvých si vyžádaly silné deště na západě Japonska. Bilance zřejmě není konečná. Další padesátka lidí se totiž pohřešuje, uvedla v sobotu agentura Kjódó. Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta.
Asi třem milionům domácností úřady vzhledem k sílícím lijákům a sesuvům půdy nařídily či doporučily evakuaci, zejména v prefekturách Hirošima a Okajama.
Nejhůře byla zřejmě zasažena právě prefektura Hirošima s 23 smrtelnými případy, 17 mrtvých hlásí úřady v další západojaponské prefektuře Ehime. V prefektuře Okajama šest dělníků skončilo pod troskami továrny, kterou zničil sesuv půdy.
Japonský premiér Šinzó Abe na poradě s ministry nařídil, aby na prvé místo kladli záchranu životů a neprodleně vyslali záchranáře. V oblasti pracuje 48 000 policistů, hasičů a vojáků.
Meteorologové varovali od čtvrtka před průtržemi mračen, záplavami, sesuvy půdy, údery blesků i silným deštěm. Rekordní srážky předpovídají na neděli. Nejohroženější by měl být ostrov Honšú.
Japonská meteorologická kancelář hovoří o "historických deštích". Ve městě Motojama na ostrově Šikoku spadlo mezi pátkem a sobotou ráno rekordních 583 milimetrů srážek.
Počasí zasáhlo také průmysl. Někteří výrobci automobilů zastavili výrobu, protože déšť a povodně narušily distribuci a ohrozily bezpečnost pracovníků, uvedla agentura Kjódó. Výpadek se dotkl například několika továren Mitsubishi či Mazdy.
Zemětřesení na východě Japonska
Mezitím východ země postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Nejsou hlášeny oběti ani materiální škody a úřady rychle odvolaly varování před cunami. Přesto se ale lidé nemají přibližovat k pobřeží.
Nejvíce otřesy pocítili obyvatelé prefektury Čiba, ale znatelné byly i v Tokiu.
Jejich ohnisko bylo 50 kilometrů pod povrchem ve vzdálenosti asi 90 kilometrů severně do japonské metropole.
Lidé otřesy pocítili po 20:00 místního času (po 13:00 SELČ), ale úřady je varovaly předem.