Japonský císař Akihito zrušil veřejné vystoupení, trpí mozkovou ischemií

ČTK ČTK
2. 7. 2018 10:44
Čtyřiaosmdesátiletý monarcha 30. dubna příštího roku abdikuje.
Japonský císař Akihito.
Japonský císař Akihito. | Foto: Reuters

Tokio - Japonský císař Akihito zrušil své veřejné povinnosti. Lékaři mu totiž diagnostikovali mozkovou ischemii, při níž dochází k nedostatečnému prokrvování mozku. Zdravotníci doporučili císaři klid na lůžku, uvedla agentura AP.

Čtyřiaosmdesátiletý monarcha, který strávil na trůně bezmála 30 let, hodlá 30. dubna příštího roku odstoupit. Stane se tak prvním japonským panovníkem za téměř 200 let, který na svůj post abdikuje. Zemi bude od 1. května vládnout korunní princ Naruhito.

Zdravotníky ráno přivolala císařova žena Mičiko, když se Akihitovi udělalo nevolno. Trpěl závratěmi a pocitem na zvracení. Podle císařského paláce je nyní pod dohledem lékařů. Císařovna Mičiko se plánovaných schůzek zúčastní sama.

Akihito v minulosti podstoupil operaci srdce a léčbu rakoviny prostaty. V srpnu 2016 v televizním vystoupení vyjádřil obavy, že mu vysoký věk neumožní dostát povinnostem. Projev tehdy vyvolal sympatie a porozumění veřejnosti. Parlament loni v červnu schválil zákon umožňující císařovu abdikaci.

Během posledních měsíců na trůně plánuje císařský pár navštívit několik významných japonských míst.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy