Německo a Rakousko čelí vlně veder. Meteorologové varují před lesními požáry

ČTK ČTK
20. 6. 2017 15:13
Meteorologové v Německu a Rakousku v úterý varují před lesními požáry. Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale lidé obávat nemusí. Obě středoevropské země - stejně jako nyní i Česko - sužuje vlna veder. Až 35 stupňů bude v úterý v německé spolkové zemi Sársko. V Rakousku se rtuť teploměrů vyšplhá nad 30 stupňů v okolí Salcburku.
Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale lidé obávat nemusí - Ilustrační foto.
Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale lidé obávat nemusí - Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín/Vídeň - Německo a Rakousko stejně jako některé další země střední Evropy včetně Česka zasáhla vlna veder.

V německé spolkové zemi Sársko se v úterý rtuť teploměrů vyšplhá až k 35 stupňům Celsia, v Rakousku bude nejtepleji na severozápadě v okolí Salcburku, kde teploty rovněž překonají třicetistupňovou hranici.

Meteorologové v obou zemích už kvůli vysokým teplotám a suchu varovali před nebezpečím vzniku lesních požárů, informovaly agentury DPA a APA.

"Momentálně roste riziko (požárů) každým dnem," uvedl odborník na lesní požáry brémských hasičů Karl-Heinz Knorr. Pokud v příštích dnech nezaprší, bude podle něj nebezpečí vzniku požárů dál stoupat.

Podle německých meteorologů se oblast s nejvyšším rizikem nebezpečí vzniku požáru rozprostírá od jihozápadu po severovýchod země. Nejohroženější oblastí je kvůli množství borových lesů spolková země Braniborsko, která obepíná metropoli Berlín.

Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale podle Knorra v Německu lidé obávat nemusí.

V Rakousku vydali varování před požáry ve spolkových zemích Salcbursko a Dolní Rakousy. Druhá ze zemí sousedí s Jihomoravským krajem. Podle rakouského klimatologa Alexandera Orlika čeká alpskou republiku "na červen velmi nezvykle dlouhá a intenzivní vlna veder".

Tropické teploty by měly vydržet nejméně do poloviny příštího týdne. Zda padne červnový rakouský teplotní rekord z roku 2013, který činí 38,6 stupně Celsia, se ale zatím podle Orlika říct nedá.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy