Německo a Rakousko čelí vlně veder. Meteorologové varují před lesními požáry

ČTK ČTK
20. 6. 2017 15:13
Meteorologové v Německu a Rakousku v úterý varují před lesními požáry. Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale lidé obávat nemusí. Obě středoevropské země - stejně jako nyní i Česko - sužuje vlna veder. Až 35 stupňů bude v úterý v německé spolkové zemi Sársko. V Rakousku se rtuť teploměrů vyšplhá nad 30 stupňů v okolí Salcburku.
Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale lidé obávat nemusí - Ilustrační foto.
Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale lidé obávat nemusí - Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín/Vídeň - Německo a Rakousko stejně jako některé další země střední Evropy včetně Česka zasáhla vlna veder.

V německé spolkové zemi Sársko se v úterý rtuť teploměrů vyšplhá až k 35 stupňům Celsia, v Rakousku bude nejtepleji na severozápadě v okolí Salcburku, kde teploty rovněž překonají třicetistupňovou hranici.

Meteorologové v obou zemích už kvůli vysokým teplotám a suchu varovali před nebezpečím vzniku lesních požárů, informovaly agentury DPA a APA.

"Momentálně roste riziko (požárů) každým dnem," uvedl odborník na lesní požáry brémských hasičů Karl-Heinz Knorr. Pokud v příštích dnech nezaprší, bude podle něj nebezpečí vzniku požárů dál stoupat.

Podle německých meteorologů se oblast s nejvyšším rizikem nebezpečí vzniku požáru rozprostírá od jihozápadu po severovýchod země. Nejohroženější oblastí je kvůli množství borových lesů spolková země Braniborsko, která obepíná metropoli Berlín.

Podobně tragického požáru jako o víkendu v Portugalsku se ale podle Knorra v Německu lidé obávat nemusí.

V Rakousku vydali varování před požáry ve spolkových zemích Salcbursko a Dolní Rakousy. Druhá ze zemí sousedí s Jihomoravským krajem. Podle rakouského klimatologa Alexandera Orlika čeká alpskou republiku "na červen velmi nezvykle dlouhá a intenzivní vlna veder".

Tropické teploty by měly vydržet nejméně do poloviny příštího týdne. Zda padne červnový rakouský teplotní rekord z roku 2013, který činí 38,6 stupně Celsia, se ale zatím podle Orlika říct nedá.

 

Právě se děje

Další zprávy