reklama
 
 

Česko prožilo nejteplejší den roku, kvůli horku kolabovali lidé. Večer přišly silné bouřky

AKTUALIZOVÁNO 22. 6. 2017
Blesky nad Prahou, bouřka se přehnala také přes českou metropoli | Video: Tomáš Novák |  00:36
Více než třicetistupňová vedra zasáhla Česko. Na řadě místech padaly teplotní rekordy. Kvůli vysokým teplotám kolabovali lidí. Jenom záchranáři v Praze vyjížděli k patnácti případům kolapsu, které způsobilo horké počasí. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, mohou ale postihnout i zdravé lidi. Některé úřady a instituce zkrátily svým zaměstnancům pracovní dobu, protože teploty v řadě kanceláří dosahovaly až 38 stupňů. Po tropickém dni přišly večer do Česka od západu silné bouřky.

Praha - Teploty v České republice se ve čtvrtek dostaly přes 30 stupňů Celsia, na některých místech dokonce i přes 35 stupňů. Čtvrtek byl dosud nejteplejším letošním dnem v Česku, v Husinci-Řeži u Prahy bylo rovných 36 stupňů. Na 36 ze 144 meteorologických stanic měřících 30 let a déle byly zaznamenány teplotní rekordy. Kvůli vedru kolabovali lidé, v ohrožení jsou zejména ti s chronickými nemocemi. Některé úřady a instituce zkrátily svým zaměstnancům pracovní dobu, protože teploty v řadě kanceláří dosahovaly až 38 stupňů. 

Po tropickém dni přišly do Česka od západu silné bouřky doprovázené silnými nárazy větru. Kolem 17:30 již Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) oznámil, že bouřka postupuje z Německa do Čech. Navíc trvá alespoň částečně ve většině krajů riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám.

Bouřky podle meteorologů doprovázejí více než dvoucentimetrové kroupy, přívalové deště a vítr dosahující v nárazech rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu.

Na Moravě a ve Slezsku se bouřky vyskytnou podle ČHMÚ zejména ve druhé polovině noci. Voda z přívalového deště může ojediněle zatopit sklepy a další níže položená místa.

Velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí hrozí do pátečních 04:00 na Karlovarsku a v celém Ústeckém kraji s výjimkou Litoměřicka a Lounska. Varování před silnými bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí platí pro zbytek Česka s výjimkou Jihočeského a Jihomoravského kraje. Ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji se bouřky čekají až po půlnoci, výstraha platí do pátečních 07:00.

Pardubice potrápila silná bouřka s krupobitím | Video: Městoperníku.cz |  01:01

Hasiči v Karlovarském kraji vyjížděli večer ke třem desítkám událostí. Většinou se jednalo o stromy popadané přes silnici, zasahovali ale i u několika požárů. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Zasahovat začali krátce před půl devátou večer, postupně událostí přibývalo.

Bouřky způsobily potíže i na dalších místech republiky - na několika železničních tratích nemohly jezdit vlaky kvůli stromům, které popadaly na koleje či trakční vedení. Problémy byly hlavně na severu Čech, ve středních Čechách i v Praze.

Pošlete nám fotky a videa, jak bouřky udeřily u vás

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Plzeň - Bolevec hlásila odpoledne teplotu 35,7 stupně, což je tamní nové maximum pro 22. červen. V Průhonicích u Prahy se teplota dostala na 35,2 stupně Celsia. Rekordy padly i v Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem nebo Táboře. Nové maximum má vysoko položená stanice Churáňov na Prachaticku, a to 27,2 stupně. Na Labské boudě na hřebenech Krkonoš k překonání rekordu stačilo 21 stupňů. Meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu ale po 17:00 řekla, že bilance není konečná, protože někde teploty ještě dále stoupají.

Z práce ve čtvrtek mohli odejít dřív pracovníci některých ministerstev, správy sociálního zabezpečení, památkového ústavu či vězeňské služby. Nejednalo se ale o plošné opatření, většinou záleželo na jednotlivých ředitelích a vedoucích. Ve 14:00 mohli zaměstnanci opustit budovu ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí. "V horních patrech budovy, kde není klimatizace, dosahuje teplota až 38 stupňů Celsia, proto mohli jít domů zaměstnanci, kteří neměli žádné akutní povinnosti," řekla mluvčí Štěpánka Čechová.

Pražská záchranná služba zatím eviduje 15 výjezdů ke kolapsům kvůli vedru. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi. Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách.

Prodej větráků vzrostl o desítky procent

Prodejci elektroniky registrují v posledních dnech výrazné zvýšení zájmu o větráky, klimatizace nebo osvěžovače, a to až o desítky procent. Zájem je hlavně o mobilní zařízení, protože nejsou tak náročné na manipulaci a jsou většinou levnější.

Zákazníci za ochlazení platí každý rok více peněz. Od větráků, které vzduch jen rozproudí, častěji přestupují k ochlazovačům a mobilním klimatizacím, které stojí od několika tisíc korun výše, zjistila ČTK. Používání klimatizace nebo provoz bazénu může podle společnosti ČEZ zvýšit spotřebu domácnosti proti běžnému průměru až o 15 procent. Ve vedrech rostou například i náklady mobilních operátorů, kteří musí chladit základnové stanice, zajišťující signál mobilních sítí.

Na jižní Moravě kvůli suchu některé obce zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu, například Víska na Blanensku a Džbánice na Znojemsku. Na Moravskokrumlovsku se kvůli nízkým průtokům nesmí zahrady zalévat ani vodou z řek a potoků. Jihočeská nádrž Lipno odpouští pouze minimální množství šest metrů krychlových za vteřinu. Problém tak mají vodáci, kteří sjíždějí řeku Vltavu na raftech.

Vedro zasáhlo také další evropské země. Ve francouzském městě Nantes přišli řidiči tramvají a autobusů do práce v sukních, protože šortky mají přísně zakázané. Stěžují si, že teplota v tramvajích může za čelním sklem dosáhnout 50 stupňů Celsia.

Opačné starosti mají na jihu Spojených států, kam dorazila tropická bouře Cindy. Předcházely jí první lijáky, které mají v dalších dnech zesílit. Od jižní Louisiany po Floridu napadlo už ve středu pět až 25 centimetrů srážek, což na mnoha místech způsobilo lokální záplavy.

autor: ČTK | 22. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama