I v dalších šíitských centrech země si věřící v tento den připomínají mučednickou smrt třetího imáma Husajna z roku 680.
Procesí se za přísných bezpečnostních opatření za rozbřesku vydalo na cestu k mauzoleu imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda, který v roce 680 padl u Karbaly.
Sebetrýzeň na znamení žalu
V procesí jde podle agentury AP kolem 20 000 mužů ve smutečních bílých oděvech, kteří mávají nad hlavami meči. Jejich tupou stranou se zraňují na zátylcích a bičují se důtkami na znamení žalu nad Husajnovou smrtí a účasti s jeho utrpením.
"Ceremonie začala za svítání a účastní se jí statisíce poutníků. Myslíme, že kolem poledne jich tu bude jeden milion," řekl agentuře AFP šéf městské policie Rázik Tají.
"Posílili jsme bezpečnostní opatření, k mauzoleu se nesmějí přiblížit dokonce ani oficiální vozy," řekl. Zatím ale nenarušil dnešní svátek žádný incident, dodal.
Tisíce policistů kontrolují auta i hotely
Smrt imáma Husajna zpečetila rozkol mezi šíitskými a sunnitskými muslimy. Šíitský svátek provází strach z teroristických útoků. Irácké úřady podnikly mimořádná opatření ve snaze zabránit sunnitským povstalcům v útocích proti šíitským poutníkům. Ty si v předcházejících dvou letech vyžádaly přes 230 mrtvých.#reklama
Letos irácké bezpečnostní síly podporované ze vzduchu americkou armádou zřídily kolem města Karbalá bezpečnostní kordon.
Na 8000 policistů zintenzivnilo také kontroly v hotelích, kde se navzdory strachu z možných útoků ubytovaly statisíce poutníků. Ti se sem sjeli nejen z různých částí Iráku, nýbrž i z jiných islámských zemí, a také například z převážně hinduistické Indie.
V jižní části metropole Bagdádu byly zase už ve středu uzavřeny některé mosty přes Tigrid, aby se tak předešlo možným sebevražedným útokům.