Přehledně: Co zatím víme o teroru ve Vídni. Připomíná způsob útoků Islámského státu

Zahraničí Martin Novák ČTK Zahraničí, Martin Novák, ČTK
3. 11. 2020 9:01
Při teroristickém útoku v centru Vídně zemřeli nejméně čtyři civilisté a jeden střelec. V oblasti se nachází synagoga a izraelské kulturní středisko.
Útok ve Vídni spáchal zřejmě stoupenec IS | Video: Reuters

V krátkém zpravodajském přehledu deník Aktuálně.cz shrnuje, co o situaci v centru rakouské metropole v tuto chvíli víme a o čem se jen spekuluje.

  1. Svědci ještě večer potvrdili rakouským médiím - hlavně televizi ORF - že slyšeli z místa útoku v ulici Seitenstettengasse blízko stanice metra Schwedenplatz prudkou střelbu. Uvedli také, že střelců bylo několik a měli "dlouhé" zbraně.
  2. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer na ranní tiskové konferenci řekl, že za útokem stojí nejméně jeden stoupenec Islámského státu. Policie ho zastřelila.
  3. Podle policie měl útočník u sebe automatickou zbraň, pistoli, mačetu a také atrapu pásu s výbušninami. Rakouská kontrarozvědka měla muže na seznamu nebezpečných islamistů, protože v minulosti se chtěl připojit k Islámskému státu v Sýrii a Iráku.
  4. Policisté vyzvali veřejnost, aby zůstala doma. Pracují s verzí, že útočníků mohlo být více. Ministr Nehammer už během noční tiskové konference uvedl, že pokračuje pátrání po nejméně jednom další člověku podezřelé z útoku.
  5. Není jasné, zda byl útok cílený na synagogu nebo na lidi, kteří byli na ulici a v přilehlých restauracích.
  6. Policie dostala hlášení o střelbě kolem čtvrt na devět večer. Útok připomíná krveprolití, kterých se dopouštěl Islámský stát v letech 2015 a 2016 ve Francii a v Belgii. V pohotovosti byly v posledních dnech ozbrojené složky hlavně ve Francii po útocích islamistů kvůli karikaturám muslimského proroka Mohameda. Souvislost ale není potvrzená.
  7. Střelným zraněním podlehli čtyři civilisté. Policie zastřelila jednoho z teroristů.
  8. V nemocnicích je stále 17 zraněných, z toho stav šesti je vážný.
  9. Na sociálních sítích kolovaly kolem desáté hodiny večer informace, že teroristé vzali rukojmí v restauraci na známé vídeňské třídě Mariahilferstrasse. Zpráva se ale nepotvrdila. Pondělí bylo v Rakousku mimořádně teplé a mnoho obyvatel Vídně vyrazilo do restaurací, které budou od úterý kvůli pandemii koronaviru zavřené.
  10. Policie České republiky zpřísnila v reakci na zprávy z Vídně ostrahu židovských objektů a posílila hlídky na hraničních přejezdech s Rakouskem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy