Přehledně: Co zatím víme o teroru ve Vídni. Připomíná způsob útoků Islámského státu

Zahraničí Martin Novák ČTK Zahraničí, Martin Novák, ČTK
3. 11. 2020 9:01
Při teroristickém útoku v centru Vídně zemřeli nejméně čtyři civilisté a jeden střelec. V oblasti se nachází synagoga a izraelské kulturní středisko.
Útok ve Vídni spáchal zřejmě stoupenec IS | Video: Reuters

V krátkém zpravodajském přehledu deník Aktuálně.cz shrnuje, co o situaci v centru rakouské metropole v tuto chvíli víme a o čem se jen spekuluje.

  1. Svědci ještě večer potvrdili rakouským médiím - hlavně televizi ORF - že slyšeli z místa útoku v ulici Seitenstettengasse blízko stanice metra Schwedenplatz prudkou střelbu. Uvedli také, že střelců bylo několik a měli "dlouhé" zbraně.
  2. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer na ranní tiskové konferenci řekl, že za útokem stojí nejméně jeden stoupenec Islámského státu. Policie ho zastřelila.
  3. Podle policie měl útočník u sebe automatickou zbraň, pistoli, mačetu a také atrapu pásu s výbušninami. Rakouská kontrarozvědka měla muže na seznamu nebezpečných islamistů, protože v minulosti se chtěl připojit k Islámskému státu v Sýrii a Iráku.
  4. Policisté vyzvali veřejnost, aby zůstala doma. Pracují s verzí, že útočníků mohlo být více. Ministr Nehammer už během noční tiskové konference uvedl, že pokračuje pátrání po nejméně jednom další člověku podezřelé z útoku.
  5. Není jasné, zda byl útok cílený na synagogu nebo na lidi, kteří byli na ulici a v přilehlých restauracích.
  6. Policie dostala hlášení o střelbě kolem čtvrt na devět večer. Útok připomíná krveprolití, kterých se dopouštěl Islámský stát v letech 2015 a 2016 ve Francii a v Belgii. V pohotovosti byly v posledních dnech ozbrojené složky hlavně ve Francii po útocích islamistů kvůli karikaturám muslimského proroka Mohameda. Souvislost ale není potvrzená.
  7. Střelným zraněním podlehli čtyři civilisté. Policie zastřelila jednoho z teroristů.
  8. V nemocnicích je stále 17 zraněných, z toho stav šesti je vážný.
  9. Na sociálních sítích kolovaly kolem desáté hodiny večer informace, že teroristé vzali rukojmí v restauraci na známé vídeňské třídě Mariahilferstrasse. Zpráva se ale nepotvrdila. Pondělí bylo v Rakousku mimořádně teplé a mnoho obyvatel Vídně vyrazilo do restaurací, které budou od úterý kvůli pandemii koronaviru zavřené.
  10. Policie České republiky zpřísnila v reakci na zprávy z Vídně ostrahu židovských objektů a posílila hlídky na hraničních přejezdech s Rakouskem.
 

Právě se děje

před 45 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy