Tunisan zatčený v Nice útočil už v roce 2016, do Evropy se dostal přes Lampedusu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2020 17:02
Útočník z Nice byl v Tunisku kvůli útoku nožem zatčen již v roce 2016. Napsal to s odvoláním na tuniské úřady francouzský list Le Figaro. Tato informace odporuje tvrzení útočníkovy rodiny. Podle ní šlo o tolerantního mladíka. V bazilice v Nice podle všeho útočil nožem se 17centimetrovou čepelí a zabil dvě ženy a kostelníka. Jeho samotného policisté při střelbě těžce zranili, teď je v nemocnici.
Útok u kostela v Nice.
Útok u kostela v Nice. | Foto: Reuters

Do Francie se dostal z Itálie, na jejíž ostrov Lampedusa připlul na lodi s dalšími uprchlíky 20. září. Podle francouzského prokurátora 9. října dorazil do jihoitalského města Bari. Italské úřady ho zaregistrovaly a rozhodly o vyhoštění. Italské území měl opustit do sedmi dní.

Agentura AFP píše, že se jednadvacetiletý Tunisan jmenuje Bráhím Ísáví, v některých zprávách z Francie se jeho jméno uvádí jako Bráhím Avísáví. Jako Ísáví jeho jméno potvrdila jeho rodina a tuniský prokurátor.

Podle tuniských úřadů se v minulosti dopustil trestné činnosti související s obecným násilím a drogami. V Tunisku byl kvůli násilí a použití nože zadržen v roce 2016.

V Nice na místě činu francouzská policie našla Ísávího dva telefony, výtisk koránu a dva nepoužité nože. S bratrem Jasínem mluvil telefonicky ve středu večer. Jasín Ísáví řekl, že bratr do Francie dorazil ve středu večer, tedy vpředvečer útoku.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin v pátek sdělil, že Ísáví nepožádal ve Francii o povolení k pobytu a podle prokurátora Jeana-Françoise Ricarda nemá ve Francii žádný trestní záznam.

Vyšetřovatelé zatím zjistili, že kamery na nádraží v Nice Ísávího zachytily ve čtvrtek v 06:47. Z nádraží vyšel v 08:13 a předtím si převlékl bundu a přezul boty. Do baziliky, kde podle Ricarda útočil téměř 30 minut, vešel v 08:29. Jednu ženu, která je původem z Brazílie, pobodal. Zraněné se podařilo v 08:54 z kostela vyjít, krátce poté ale zraněním nedaleko podlehla. Další žena a muž zemřeli na místě.

Tunisko zahájilo vyšetřování případu v rámci zákona boje proti terorismu a praní špinavých peněz, sdělil zástupce tuniského prokurátora Muhsín Dalí.

Tuniské sdělovací prostředky o Ísávím píší jako o devátém z deseti dětí svých rodičů - rodina má sedm dcer a tři chlapce. Pochází z místa Sídí Umar, které je severně od Tunisu a spadá do governorátu Kajruván. Rodina přesídlila do Tíny v governorátu Sfax, kde otec pracuje jako hlídač a matka je v domácnosti.

Ísáví školní docházku ukončil po absolvování základní devítileté školy. Pracoval pak v autodílně, továrně na oleje a před dvěma lety si otevřel malý obchod.

Celá rodina dosvědčila, že ve Francii byl už ve středu a v osm hodin večer telefonoval domů. Tvrdil, že si bude hledat práci a místo k bydlení. To byl jeho poslední kontakt s příbuznými. Matka říká, že se pravidelně modlil. "Nikam nechodil, s ostatními nebyl v kontaktu. Nosil si z práce kávu a pil ji doma," citovala ji agentura AFP.

Do Sfaxu v pátek dorazila jednotka boje proti terorismu a zahájila vyšetřování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy