Tunisan zatčený v Nice útočil už v roce 2016, do Evropy se dostal přes Lampedusu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2020 17:02
Útočník z Nice byl v Tunisku kvůli útoku nožem zatčen již v roce 2016. Napsal to s odvoláním na tuniské úřady francouzský list Le Figaro. Tato informace odporuje tvrzení útočníkovy rodiny. Podle ní šlo o tolerantního mladíka. V bazilice v Nice podle všeho útočil nožem se 17centimetrovou čepelí a zabil dvě ženy a kostelníka. Jeho samotného policisté při střelbě těžce zranili, teď je v nemocnici.
Útok u kostela v Nice.
Útok u kostela v Nice. | Foto: Reuters

Do Francie se dostal z Itálie, na jejíž ostrov Lampedusa připlul na lodi s dalšími uprchlíky 20. září. Podle francouzského prokurátora 9. října dorazil do jihoitalského města Bari. Italské úřady ho zaregistrovaly a rozhodly o vyhoštění. Italské území měl opustit do sedmi dní.

Agentura AFP píše, že se jednadvacetiletý Tunisan jmenuje Bráhím Ísáví, v některých zprávách z Francie se jeho jméno uvádí jako Bráhím Avísáví. Jako Ísáví jeho jméno potvrdila jeho rodina a tuniský prokurátor.

Podle tuniských úřadů se v minulosti dopustil trestné činnosti související s obecným násilím a drogami. V Tunisku byl kvůli násilí a použití nože zadržen v roce 2016.

V Nice na místě činu francouzská policie našla Ísávího dva telefony, výtisk koránu a dva nepoužité nože. S bratrem Jasínem mluvil telefonicky ve středu večer. Jasín Ísáví řekl, že bratr do Francie dorazil ve středu večer, tedy vpředvečer útoku.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin v pátek sdělil, že Ísáví nepožádal ve Francii o povolení k pobytu a podle prokurátora Jeana-Françoise Ricarda nemá ve Francii žádný trestní záznam.

Vyšetřovatelé zatím zjistili, že kamery na nádraží v Nice Ísávího zachytily ve čtvrtek v 06:47. Z nádraží vyšel v 08:13 a předtím si převlékl bundu a přezul boty. Do baziliky, kde podle Ricarda útočil téměř 30 minut, vešel v 08:29. Jednu ženu, která je původem z Brazílie, pobodal. Zraněné se podařilo v 08:54 z kostela vyjít, krátce poté ale zraněním nedaleko podlehla. Další žena a muž zemřeli na místě.

Tunisko zahájilo vyšetřování případu v rámci zákona boje proti terorismu a praní špinavých peněz, sdělil zástupce tuniského prokurátora Muhsín Dalí.

Tuniské sdělovací prostředky o Ísávím píší jako o devátém z deseti dětí svých rodičů - rodina má sedm dcer a tři chlapce. Pochází z místa Sídí Umar, které je severně od Tunisu a spadá do governorátu Kajruván. Rodina přesídlila do Tíny v governorátu Sfax, kde otec pracuje jako hlídač a matka je v domácnosti.

Ísáví školní docházku ukončil po absolvování základní devítileté školy. Pracoval pak v autodílně, továrně na oleje a před dvěma lety si otevřel malý obchod.

Celá rodina dosvědčila, že ve Francii byl už ve středu a v osm hodin večer telefonoval domů. Tvrdil, že si bude hledat práci a místo k bydlení. To byl jeho poslední kontakt s příbuznými. Matka říká, že se pravidelně modlil. "Nikam nechodil, s ostatními nebyl v kontaktu. Nosil si z práce kávu a pil ji doma," citovala ji agentura AFP.

Do Sfaxu v pátek dorazila jednotka boje proti terorismu a zahájila vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy