Útok u synagogy ve Vídni: nejméně jeden mrtvý, ozbrojení pachatelé jsou na útěku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2020 0:39
Při útoku u synagogy ve Vídni podle rakouského ministra vnitra pravděpodobně několik lidí zemřelo, další jsou zranění. Záchranáři zatím potvrdili jednu oběť. Jeden z útočníků je mrtvý, další byl podle ministerstva vnitra zadržen. Bezpečnostní pracovníci židovské obce v Rakousku vyzvali všechny židovské spoluobčany, aby neopouštěli své domovy. Policie útok vyšetřuje jako terorismus.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

"V tuto chvíli můžu potvrdit, že věříme, že jde o teroristický útok," řekl rakouské televizi ORF ministr vnitra Karl Nehammer. "Předpokládáme, že jde o několik útočníků, bohužel je tu také několik zraněných a pravděpodobně mrtvých," dodal. Později doplnil, že ozbrojení a nebezpeční útočníci jsou na útěků a pátrá se po nich i mimo Vídeň.

Rakouská média píší, že mezi obětmi je jeden policista a jeden kolemjdoucí, úřady to nepotvrdily. Stanice ORF informovala o 15 hospitalizovaných v nemocnici, sedm z nich má podle reportéra televize vážná zranění. Podle ředitele vídeňské nemocnice jde o střelná zranění nebo jiná zranění z boje.

Cílem útoku, který se odehrál kolem 20:00, bylo okolí synagogy v ulici Seitenstettengasse. APA s odvoláním na IKG uvedla, že v době útoku v synagoze ani přilehlých prostorách patřících obci nikdo nebyl. V okolí se nachází řada restaurací, v pondělí byla poslední noc, kdy byly otevřené. Od úterý se na ně vztahují opatření kvůli šíření koronaviru. Poblíž se nachází metro Schwedenplatz, jde o centrum rakouské metropole. 

Na místě jsou i hasiči.
Na místě jsou i hasiči. | Foto: Reuters

Kronen Zeitung později doplnil, že jeden z útočníků odpálil pás s výbušninami a je po smrti, další jsou však na útěku. Ministerstvo vnitra podle APA potvrdilo, že jeden útočník zemřel a další utekli. Jeden byl později zatčen.

Policisté pokračují ve velkém zátahu. Oblast kolem náměstí Schwedenplatz je uzavřená a policie na Twitteru vyzvala občany, aby se drželi stranou všech veřejných prostor a nepoužívali ani hromadnou dopravu. V centru už nezastavuje hromadná doprava. Policie vyšetřuje celkem na šesti místech, všechny jsou v okolí synagogy. Veřejnost vyzvala, aby nesdílela fotografie a videa z útoku.

"Znělo to jako petardy," vylíčil televizi ORF očitý svědek, který si nepřál být jmenován. "Pak jsem si všimnul, že jsou to výstřely. Viděl jsem člověka, který běžel po (ulici) Seitenstettengasse a divoce střílel z automatické zbraně. Pak zabočil (…) směrem na (náměstí) Schwedenplatz. Dál tam divoce střílel. Pak přijela policie a střílela." Podle svědků oslovených serverem oe24.at padlo "minimálně 50 výstřelů".

V souvislosti s útokem ve Vídni zvýšila dohled nad židovskými objekty i policie v Česku. Zdůrazňuje, že jde o preventivní opatření. Několik evropských politiků už Rakousku vyjádřilo upřímnou soustrast, francouzský prezident Emmanuel Macron připomněl útoky, se kterými se v posledních týdnech potýkala Francie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy