Vojáci rozebrali severokorejský dron, který fotil americké rakety. Měl motor z Česka

Martin Ehl Martin Ehl
22. 6. 2017 15:00
Jihokorejská armáda našla spadlý severokorejský bezpilotní letoun, který fotil rakety ochranného systému THAAD. Součástky měl z pěti zemí včetně Česka - podobně jako stroj nalezený v roce 2014. Protiraketový štít THAAD rozmístily před dvěma měsíci v Jižní Koreji Spojené státy. Důvodem jsou obavy ze severokorejské raketové hrozby.
Armáda Jižní Koreje potvrdila, že dron nalezený na začátku června v horách poblíž hranic, patří Severní Koreji. | Video: Reuters

Soul - Jihokorejská armáda našla nedávno havarovaný bezpilotní letoun, který vyslala Severní Korea. A jak teď ukázal rozbor, obsahoval součástky z pěti zemí - kromě Japonska, USA, Kanady a Jižní Koreje i z České republiky.

Vojáci ho našli 9. června. Zřítil se nedaleko místa, kde Jihokorejci a Američané rozmístili protiraketový systém THAAD.

Jde o podobný nález jako v roce 2014, kdy severokorejský dron obsahoval modelářský čtyřtaktní motor české firmy Rotomotor z Hronova.

Podle zprávy jihokorejského deníku Hankyoreh poháněl letos nalezený stroj dvoutaktní motor od stejné firmy.

Jihokorejské ministerstvo obrany dron kompletně zanalyzovalo. Kromě českého motoru obsahoval i letový počítač z Kanady, komunikační modul švýcarské výroby a další součástky z Jižní Koreje a Japonska.

Většina byla stejná jako u zmíněného dronu z roku 2014. Ten letošní byl akorát větší - měl i dvakrát větší palivovou nádrž.

Petr Cita, majitel firmy Rotomotor, která vyrábí modelářské motory, nechtěl případ komentovat. Pouze uvedl, že výrobky jeho firmy lze koupit po celém světě prostřednictvím internetových obchodů anebo u místních prodejců. Dodávku přímo do Severní Koreje vyloučil.

Stroj havaroval už 2. května. Ve výšce 2400 metrů nad mořem uletěl pět set kilometrů rychlostí 90 kilometrů za hodinu.

Jeho cílem bylo vyfotografovat umístění protiraketového systému THAAD v jihokorejské provincii Seongju. V dronu analytici našli 555 snímků.

Stroj podle jihokorejských vyšetřovatelů spadl v důsledku neplánovaně vyšší spotřeby paliva.

THAAD Jižní Koreu rozděluje

Antirakety THAAD rozmístila v Jižní Koreji americká armáda na obranu proti případnému severokorejskému raketovému útoku.

Jejich instalace byla odpovědí na časté testy severokorejských raket a vyvolala silnou odmítavou reakci severokorejského spojence, Číny. THAAD totiž může sestřelovat případně i čínské rakety.

Samotné Jihokorejce rozmístění protiraketového štítu rozděluje, podporuje ho podle průzkumů jen polovina populace.

Nový jihokorejský vůdce Mun Če-in dokonce nařídil vyšetřování, protože po jeho zvolení prezidentem v květnu letošního roku armáda údajně rozmístila nové čtyři odpalovací rampy systému, aniž by o tom informovala vládu a veřejnost.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 32 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy