Vojáci rozebrali severokorejský dron, který fotil americké rakety. Měl motor z Česka

Martin Ehl Martin Ehl
22. 6. 2017 15:00
Jihokorejská armáda našla spadlý severokorejský bezpilotní letoun, který fotil rakety ochranného systému THAAD. Součástky měl z pěti zemí včetně Česka - podobně jako stroj nalezený v roce 2014. Protiraketový štít THAAD rozmístily před dvěma měsíci v Jižní Koreji Spojené státy. Důvodem jsou obavy ze severokorejské raketové hrozby.
Armáda Jižní Koreje potvrdila, že dron nalezený na začátku června v horách poblíž hranic, patří Severní Koreji. | Video: Reuters

Soul - Jihokorejská armáda našla nedávno havarovaný bezpilotní letoun, který vyslala Severní Korea. A jak teď ukázal rozbor, obsahoval součástky z pěti zemí - kromě Japonska, USA, Kanady a Jižní Koreje i z České republiky.

Vojáci ho našli 9. června. Zřítil se nedaleko místa, kde Jihokorejci a Američané rozmístili protiraketový systém THAAD.

Jde o podobný nález jako v roce 2014, kdy severokorejský dron obsahoval modelářský čtyřtaktní motor české firmy Rotomotor z Hronova.

Podle zprávy jihokorejského deníku Hankyoreh poháněl letos nalezený stroj dvoutaktní motor od stejné firmy.

Jihokorejské ministerstvo obrany dron kompletně zanalyzovalo. Kromě českého motoru obsahoval i letový počítač z Kanady, komunikační modul švýcarské výroby a další součástky z Jižní Koreje a Japonska.

Většina byla stejná jako u zmíněného dronu z roku 2014. Ten letošní byl akorát větší - měl i dvakrát větší palivovou nádrž.

Petr Cita, majitel firmy Rotomotor, která vyrábí modelářské motory, nechtěl případ komentovat. Pouze uvedl, že výrobky jeho firmy lze koupit po celém světě prostřednictvím internetových obchodů anebo u místních prodejců. Dodávku přímo do Severní Koreje vyloučil.

Stroj havaroval už 2. května. Ve výšce 2400 metrů nad mořem uletěl pět set kilometrů rychlostí 90 kilometrů za hodinu.

Jeho cílem bylo vyfotografovat umístění protiraketového systému THAAD v jihokorejské provincii Seongju. V dronu analytici našli 555 snímků.

Stroj podle jihokorejských vyšetřovatelů spadl v důsledku neplánovaně vyšší spotřeby paliva.

THAAD Jižní Koreu rozděluje

Antirakety THAAD rozmístila v Jižní Koreji americká armáda na obranu proti případnému severokorejskému raketovému útoku.

Jejich instalace byla odpovědí na časté testy severokorejských raket a vyvolala silnou odmítavou reakci severokorejského spojence, Číny. THAAD totiž může sestřelovat případně i čínské rakety.

Samotné Jihokorejce rozmístění protiraketového štítu rozděluje, podporuje ho podle průzkumů jen polovina populace.

Nový jihokorejský vůdce Mun Če-in dokonce nařídil vyšetřování, protože po jeho zvolení prezidentem v květnu letošního roku armáda údajně rozmístila nové čtyři odpalovací rampy systému, aniž by o tom informovala vládu a veřejnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy