reklama
 
 

Vojáci rozebrali severokorejský dron, který fotil americké rakety. Měl motor z Česka

22. 6. 2017 15:00
Armáda Jižní Koreje potvrdila, že dron nalezený na začátku června v horách poblíž hranic, patří Severní Koreji. | Video: Reuters |  00:26
Jihokorejská armáda našla spadlý severokorejský bezpilotní letoun, který fotil rakety ochranného systému THAAD. Součástky měl z pěti zemí včetně Česka - podobně jako stroj nalezený v roce 2014. Protiraketový štít THAAD rozmístily před dvěma měsíci v Jižní Koreji Spojené státy. Důvodem jsou obavy ze severokorejské raketové hrozby.

Soul - Jihokorejská armáda našla nedávno havarovaný bezpilotní letoun, který vyslala Severní Korea. A jak teď ukázal rozbor, obsahoval součástky z pěti zemí - kromě Japonska, USA, Kanady a Jižní Koreje i z České republiky.

Vojáci ho našli 9. června. Zřítil se nedaleko místa, kde Jihokorejci a Američané rozmístili protiraketový systém THAAD.

Jde o podobný nález jako v roce 2014, kdy severokorejský dron obsahoval modelářský čtyřtaktní motor české firmy Rotomotor z Hronova.

Podle zprávy jihokorejského deníku Hankyoreh poháněl letos nalezený stroj dvoutaktní motor od stejné firmy.

Jihokorejské ministerstvo obrany dron kompletně zanalyzovalo. Kromě českého motoru obsahoval i letový počítač z Kanady, komunikační modul švýcarské výroby a další součástky z Jižní Koreje a Japonska.

Většina byla stejná jako u zmíněného dronu z roku 2014. Ten letošní byl akorát větší - měl i dvakrát větší palivovou nádrž.

Petr Cita, majitel firmy Rotomotor, která vyrábí modelářské motory, nechtěl případ komentovat. Pouze uvedl, že výrobky jeho firmy lze koupit po celém světě prostřednictvím internetových obchodů anebo u místních prodejců. Dodávku přímo do Severní Koreje vyloučil.

Stroj havaroval už 2. května. Ve výšce 2400 metrů nad mořem uletěl pět set kilometrů rychlostí 90 kilometrů za hodinu.

Jeho cílem bylo vyfotografovat umístění protiraketového systému THAAD v jihokorejské provincii Seongju. V dronu analytici našli 555 snímků.

Stroj podle jihokorejských vyšetřovatelů spadl v důsledku neplánovaně vyšší spotřeby paliva.

THAAD Jižní Koreu rozděluje

Antirakety THAAD rozmístila v Jižní Koreji americká armáda na obranu proti případnému severokorejskému raketovému útoku.

Jejich instalace byla odpovědí na časté testy severokorejských raket a vyvolala silnou odmítavou reakci severokorejského spojence, Číny. THAAD totiž může sestřelovat případně i čínské rakety.

Samotné Jihokorejce rozmístění protiraketového štítu rozděluje, podporuje ho podle průzkumů jen polovina populace.

Nový jihokorejský vůdce Mun Če-in dokonce nařídil vyšetřování, protože po jeho zvolení prezidentem v květnu letošního roku armáda údajně rozmístila nové čtyři odpalovací rampy systému, aniž by o tom informovala vládu a veřejnost.

autor: Martin Ehl | 22. 6. 2017 15:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama