Severokorejské rakety jsou připraveny k odpalu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
9. 4. 2013 21:30
Japonci rozmístili v centru Tokia protiraketové střely Patriot

* KLDR vyzvala cizince v Jižní Koreji, aby se připravili na evakuaci. * Japonsko rozmístilo v centru Tokia obranné střely. * Do práce v průmyslovém komplexu Kesong nenastoupily desetitisíce Severokorejců.

Pchjongjang/Soul/Tokio - Rétorika Severní Koreje se i nadále zostřuje.

V nejnovějším prohlášení vyzvala cizince pobývající v Jižní Koreji, aby - pro případ ozbrojeného konfliktu - "podnikli nezbytná opatření k případné evakuaci" ze země.

"Korejský poloostrov je na pokraji termojaderné války. Nechceme ublížit cizincům," citovala KCNA z prohlášení severokorejského výboru pro mír v Asii a Tichomoří.

Jižní Korea zatím na výzvu KLDR nereagovala. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nové informace z Pchjongjangu o doporučení k evakuačnímu plánu cizinců nacházejících se v Jižní Koreji analyzovalo a zatím nepovažuje za vhodné na ně odpovídat. Evropská unie nevidí v Jižní Koreji žádné bezprostřední ohrožení a jako celek žádná evakuační opatření neplánuje.

Rakety mohou letět už ve středu

Jihokorejská agentura Jonhap mezitím napsala, že Severní Korea  dokončila přípravy na odpal rakety středního doletu z východního pobřeží země. Technicky prý může být raketa Musudan o dosahu až 4000 kilometrů odpálena už ve středu. 

"Na základě analýzy jihokorejské rozvědky, která zkoumala pohyby kolem severokorejské střely, jsme přesvědčeni, že KLDR dokončila přípravy na odpal. Technicky může být střela odpálena již zítra (ve středu)," uvedl podle agentury Jonhap nejmenovaný vysoký jihokorejský vojenský činitel.

Zprávy o raketách Musudan potvrdil i Pentagon. Vrchní velitel amerických vojsk v Tichomoří admirál Samuel Locklear při slyšení v americkém Kongresu prohlásil, že USA jsou schopny severokorejskou raketu po startu zlikvidovat. Pokud ale její dráha nebude nikoho ohrožovat, možná od sestřelení upustí.

Admirál řekl, že severokorejské rakety by mohly zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a možná americký tichomořský ostrov Guam. Havajské ostrovy nebo americkou pevninu ale v dosahu nemají. "Pokud by šlo o obranu naší země nebo našich spojenců, protiakci bych doporučil," řekl Locklear senátorům. Sestřelení rakety, která by mířila do volného moře, by prý ale nedoporučil.

Patrioty v Tokiu:

Hrozby, jež z úst představitelů severokorejského režimu zaznívají v posledních týdnech, nebere na lehkou váhu ani Japonsko. Armáda proto rozmístila přímo v centru metropole Tokia americké protiraketové střely Patriot.

Jde o další z řady opatření, k nimž Japonci v posledních dnech přistoupili. V Japonském moři jsou v pohotovosti válečné lodě vybavené protiraketovým systémem Aegis. Střely Patriot střeží rovněž ostrov Okinawa, kde je americká základna.

Podle zpravodaje BBC v Tokiu Ruperta Wingfielda-Hayese se ale Japonci toho, že by Pchjongjang naplnil své hrozby, neobávají. Počítají ale s tím, že provede zkušební odpálení balistické rakety, která by mohla proletět nad jeho územím. V takovém případě jsou odhodláni ji sestřelit.

Tokio v bojové pohotovosti:

O rostoucím napětí v oblasti nicméně svědčí i skutečnost, že v úterý nenastoupily do práce v průmyslovém komplexu Kesong desetitisíce Severokorejců. Ten je přitom posledním symbolem spolupráce zemí z rozděleného Korejského poloostrova.

Pro Pchjongjang přitom nejde o zanedbatelný projekt, jelikož do jeho prázdné pokladny přinese dvě miliardy dolarů ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy