KLDR chystá čtvrtou zkoušku jaderné bomby, míní v Soulu

Zahraničí Zahraničí
8. 4. 2013 11:23
Podle jihokorejského ministra pro sjednocení ožila lokalita, kde KLDR provádí testy zbraní
Severokorejský voják na hranici
Severokorejský voják na hranici | Foto: Reuters

Soul - Severní Korea zřejmě připravuje svou čtvrtou zkoušku atomové pumy, byť test "nehrozí bezprostředně".

S odvoláním na jihokorejského ministra pro sjednocení Ju U-ika to napsala agentura Jonhap.

Podle něj o tom svědčí aktivita v severokorejské lokalitě jaderných testů, která se podobá tomu, co se dělo před předešlými třemi zkouškami.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok to ale vzápětí popřel. "V severokorejské jaderné lokalitě Pchunggje jsou patrné aktivity, ale zdá se, že se jedná o rutinní činnost," řekl.

Režim pod vedením Kim Čong-una navíc nařídil zaměstnancům společné korejské průmyslové zóny Kesongu, aby do středy opustili areál a oznámil, že pozastavuje činnost v tamních továrnách.

Pchjongjang v posledních týdnech výrazně zostřil válečné výhrůžky vůči Spojeným státům a Jižní Koreji. Vyhlásil Soulu "válečný stav" a prohlásil, že znovu spustí pětimegawattový výzkumný reaktor v Jongbjonu. Severokorejská armáda navíc oznámila, že má povolení i k případnému jadernému útoku na USA.

Nějaká provokace přijde, domnívá se jih

V posledních dnech zesilují spekulace, že KLDR by mohla tento týden podniknout nějakou provokaci. V pátek Severní Korea instalovala dvě rakety Musudan na mobilní odpalovací zařízení. Podle odborníků ale KLDR ještě nějakou dobu potrvá, než bude schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici pro své rakety.

Srovnávací grafika: Kdo má jaké zbraně a kolik

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v pondělí zopakovala, že je její země na případný válečný konflikt se severním sousedem připravena. "Zatím jsme nezaznamenali nic neobvyklého. Pokud by ale mělo dojít k nějakému lokálnímu konfliktu, Severní Korea by měla mít na paměti, že ji to poškodí mnohonásobně víc," prohlásila.

Česká ambasáda zatím v klidu

KLDR v pátek vyzvala zahraniční diplomaty, aby zvážili odchod ze země, protože prý od středy nebude schopna zajistit jejich bezpečnost. Krizový štáb českého ministerstva zahraničí bude ještě během pondělí rozhodovat o tom, zda evakuuje personál velvyslanectví v Pchjongjangu. Zatím ale ambasáda pracuje obvyklým způsobem.

"V této chvíli (odpoledne) místního času (ráno SELČ) normálně fungujeme," prohlásil Štrauch. Dodal, že další informace s ohledem na nezabezpečenou telefonní linku nebude sdělovat.

Rada bezpečnosti OSN v reakci na únorový test zpřísnila své sankce vůči KLDR. Na to severokorejští lídři odpověděli výhrůžkou preventivního jaderného útoku na Spojené státy a zamířením raket a dělostřelectva na vojenské základny USA.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy