KLDR chystá čtvrtou zkoušku jaderné bomby, míní v Soulu

Zahraničí Zahraničí
8. 4. 2013 11:23
Podle jihokorejského ministra pro sjednocení ožila lokalita, kde KLDR provádí testy zbraní
Severokorejský voják na hranici
Severokorejský voják na hranici | Foto: Reuters

Soul - Severní Korea zřejmě připravuje svou čtvrtou zkoušku atomové pumy, byť test "nehrozí bezprostředně".

S odvoláním na jihokorejského ministra pro sjednocení Ju U-ika to napsala agentura Jonhap.

Podle něj o tom svědčí aktivita v severokorejské lokalitě jaderných testů, která se podobá tomu, co se dělo před předešlými třemi zkouškami.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok to ale vzápětí popřel. "V severokorejské jaderné lokalitě Pchunggje jsou patrné aktivity, ale zdá se, že se jedná o rutinní činnost," řekl.

Režim pod vedením Kim Čong-una navíc nařídil zaměstnancům společné korejské průmyslové zóny Kesongu, aby do středy opustili areál a oznámil, že pozastavuje činnost v tamních továrnách.

Pchjongjang v posledních týdnech výrazně zostřil válečné výhrůžky vůči Spojeným státům a Jižní Koreji. Vyhlásil Soulu "válečný stav" a prohlásil, že znovu spustí pětimegawattový výzkumný reaktor v Jongbjonu. Severokorejská armáda navíc oznámila, že má povolení i k případnému jadernému útoku na USA.

Nějaká provokace přijde, domnívá se jih

V posledních dnech zesilují spekulace, že KLDR by mohla tento týden podniknout nějakou provokaci. V pátek Severní Korea instalovala dvě rakety Musudan na mobilní odpalovací zařízení. Podle odborníků ale KLDR ještě nějakou dobu potrvá, než bude schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici pro své rakety.

Srovnávací grafika: Kdo má jaké zbraně a kolik

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v pondělí zopakovala, že je její země na případný válečný konflikt se severním sousedem připravena. "Zatím jsme nezaznamenali nic neobvyklého. Pokud by ale mělo dojít k nějakému lokálnímu konfliktu, Severní Korea by měla mít na paměti, že ji to poškodí mnohonásobně víc," prohlásila.

Česká ambasáda zatím v klidu

KLDR v pátek vyzvala zahraniční diplomaty, aby zvážili odchod ze země, protože prý od středy nebude schopna zajistit jejich bezpečnost. Krizový štáb českého ministerstva zahraničí bude ještě během pondělí rozhodovat o tom, zda evakuuje personál velvyslanectví v Pchjongjangu. Zatím ale ambasáda pracuje obvyklým způsobem.

"V této chvíli (odpoledne) místního času (ráno SELČ) normálně fungujeme," prohlásil Štrauch. Dodal, že další informace s ohledem na nezabezpečenou telefonní linku nebude sdělovat.

Rada bezpečnosti OSN v reakci na únorový test zpřísnila své sankce vůči KLDR. Na to severokorejští lídři odpověděli výhrůžkou preventivního jaderného útoku na Spojené státy a zamířením raket a dělostřelectva na vojenské základny USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy