Pchjongjang - Obklopen mapami na stěnách i na stolech a se svými generály se objevil severokorejský vůdce Kim Čong-un na fotografiích.
Poprvé od chvíle, kdy pohrozil Spojeným státům raketovým útokem na Guam.
Ze záběrů zveřejněných státní tiskovou agenturou KCNA je vidět, že mapa ukazuje stanoviště ponorek u přístavu Simpo na východním pobřeží Korejského poloostrova.
Na fotografiích je zachycen také generál Kim Čong-sik, dlouholetý šéf severokorejského výzkumu a vývoje balistických raket.
Podle státní televize severokorejské vedení plány na úder proti Guamu odložilo a počká, jak se dál budou chovat Spojené státy.
Armáda má rozhodující slovo
Kim Čong-un sám vojenskou uniformu nenosí, ale na většině oficiálních fotografií a videozáznamů jsou s ním vždy důstojníci.
Armáda má v KLDR rozhodující slovo, a to i v ekonomice. Čtvrtinu až třetinu svého HDP dává severokorejský režim na obranu a zbrojení - zdaleka nejvíce na světě.
Země s 24 miliony obyvatel má v aktivní službě 1,2 milionu vojáků a 7,7 milionu rezervistů. Žádný další stát na světě nemá tak početnou armádu v poměru k počtu obyvatel.
"Počet vojáků v aktivní službě je 1,8krát větší než v Jižní Koreji, kde slouží 650 tisíc lidí ve zbrani," uvádí jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
Armáda má v rukou ekonomická odvětví, která zajišťují příjmy z exportu. Uhelné doly, další naleziště surovin a samozřejmě zbrojní průmysl.
V minulosti KLDR navíc dodávala zbraně řadě zemí - například Íránu, Pákistánu nebo Sýrii. Ale po uvalení sankcí Rady bezpečnosti OSN před jedenácti lety už to není legálně možné.
Vojáci zároveň představují důležitou pracovní sílu na stavbách, při sklizni na polích, při hloubení zavlažovacích kanálů.
Základní vojenská služba je v Severní Koreji povinná pro všechny muže. Od roku 1993 trvá deset let. Výjimku mají muži některých profesí důležitých pro režim a jediní synové starších rodičů.
Registrace chlapců začíná už ve čtrnácti letech, první cvičení a testy absolvují o rok později.
Pro ženy vojna není povinná, ale dobrovolnice mohou sloužit až sedm let. Ne však u pozemních bojových jednotek ani u letectva.
Výzbroj je zastaralá
Více než dvě třetiny dělostřelectva a pozemních sil se soustřeďují podél hranice s Jižní Koreou. V pásmu širokém zhruba sto kilometrů.
Na rozdíl od jaderného programu či balistických raket je konvenční výzbroj severokorejské armády značně zastaralá. Letectvo má čínské stroje J-5 a ruské MiG-21 a MiG-23.
Sovětské tanky T-55 a T-62 jsou staré desítky let.
Severokorejské námořnictvo udržuje v pohotovosti ponorky, jak ukázal v roce 2010 útok torpédem na jihokorejskou loď Čosan.
Kim Čong-un ale spoléhá především na odstrašující arzenál svých raket a jaderných hlavic. V jejich dosahu jsou už zmiňovaný Guam a mimo jakoukoliv pochybnost také Japonsko.