Kesong - Uprostřed sporů o severokorejský jaderný a raketový program a válečné rétoriky KLDR hrozící směrem k jihu, dnes poprvé po více než roce jihokorejská delegace překročila osmatřicátou rovnoběžku, aby se zástupci sousedního komunistického režimu jednala.
Setkání iniciovala KLDR, která během něho údajně přijde s „důležitým prohlášením" ohledně společného industriálního komplexu v severokorejském Kesongu. Ten je provozován Jižní Koreou, jejíž podnikatelé zde využívají levné severokorejské pracovní síly.
Několikaleté námluvy mezi Pchjongjangem a Soulem, jejichž výsledkem je i zdejší komplex, přerušil nástup administrativy jihokorejského prezidenta Lee Mjung-baka loni v únoru.
Lee odmítl jít na ruku komunistickému režimu a podmínil pokračování mohutné pomoci KLDR zlepšením stavu lidských práv v zemi a pokrokem při jednáních o zastavení severokorejského jaderného programu. Pchjongjang ho kvůli tomu nazval zrádcem a americkou loutkou.
Zbraně versus spolupráce
Podle pozorovatelů zřejmě obě strany k úterní schůzce přistupují se zcela odlišnými představami. Zatímco Soul si pravděpodobně přeje jednat zejména o osudu jihokorejského pracovníka, který byl zadržen kvůli údajné kritice komunistického režimu, Pchjongjang naopak může hrozit uzavřením celého komplexu.
Podle agentury Reuters v tomto případě nemusí jít o plané hrozby. Jižní Korea totiž po testu severokorejské rakety oznámila, že uvažuje o plném členství ve Spojenými státy vedené Bezpečnostní iniciativě proti šíření zbraní (PSI). Dosud je jen pozorovatelem.
Iniciativa, kterou spustil roku 2003 americký prezident George Bush, dle serveru globalsecurity.org umožňuje, aby členské země v mezinárodních vodách a mezinárodním vzdušném prostoru zadržovaly a prohledávaly plavidla a letadla, která jsou podezřelá z transportu zbraní hromadného ničení či raketových technologií.
Pokud by se ke smlouvě Jižní Korea připojila, ohrozilo by to vývoz zbraní z KLDR, jeden ze zdrojů tvrdé měny režimu.
Pchjongjang se tomu tak snaží za všech sil zabránit, otázkou však je, jestli by nebylo obětování továren v Kesongu, které na konci února zaměstnávaly 39 tisíc Severokorejců, příliš vysokou cenou.
Soul na dosah ruky
Soul před úterní schůzkou oznámil, že své rozhodnutí ohledně PSI zveřejní teprve po jednáních S KLDR.
„Leeova skupina zrádců by neměla nikdy zapomenout, že Soul je jen 50 kilometrů od vojenské demarkační linie (hranice mezi oběma státy - pozn. red.)," citovala agentura Jonhap mluvčího ústředního štábu severokorejské armády, podle kterého bude sever považovat plné členství Soulu v PSI za „vyhlášení otevřené konfrontace a vyhlášení války".