V regionech Lombardie a Benátsko budou kvůli nákaze na týden zavřené všechny školy. Ruší se veřejné akce jako například fotbalové zápasy. Zavírají restaurace, hospody, diskotéky. Ve městech hlídkuje policie. Lidé mají zůstat doma a omezit sociální kontakt. Každému, kdo karanténu poruší, hrozí pokuta.
"Jsem překvapen explozí nových případů, ale maximální možná preventivní opatření se vyplatila, i když to teď tak nevypadá. Neměli byste podléhat panice, ale postupujte podle pokynů úřadů," vzkázal lidem italský premiér Giuseppe Conte. Vláda podle italské agentury ANSA uvolnila na řešení mimořádné situace 20 milionů eur (přes půl miliardy korun).
Město Benátky zrušilo část tradičního karnevalu. K omezování veřejných akcí a zavírání škol přistoupil i Milán. Týká se i módního svátku Fashion Week, který vrcholí v pondělí. Společnost návrháře Giorgia Armaniho zrušila kvůli bezpečí hostů nedělní módní přehlídku. Show, při které modelky a modelové předváděli novou kolekci, přenášela na svých webových stránkách a na sociálních sítích.
V neděli ráno se v obchodních domech tvořily fronty lidí s rouškami, kteří si nakupovali zásoby, připraveni strávit následující dny doma a nevycházet ven.
Ve městě Casalpusterlengo nedaleko Codogna, odkud se nákaza zřejmě šíří, se nakupovalo organizovaně. Do místního supermarketu mohli lidé chodit po skupinách po čtyřiceti, ostatní čekali venku, popisuje britský deník Guardian.
Zásoby si ale dělají lidé i v Miláně, který sice není v karanténě, ale města se také týkají omezení a uzavírání škol a univerzity.
Omezená doprava v Evropě
Rakousko v neděli večer do pondělního rána přerušilo vlakové spojení s Itálií přes Brennerský průsmyk. V alpské zemi zůstává jedenáct Italů v karanténě.
Švýcarsko ani Německo k podobným opatřením nepřistoupily. Některé země však přijaly preventivní opatření u cestujících z Itálie. V chorvatské Pule musí zůstat dva týdny v domácí karanténě 42 studentů gymnázia, kteří byli v sobotu v Benátkách na tradičním festivalu. Rumunsko umístí do karantény všechny, kdo do země přicestují z Benátska a Lombardie.
Na Mauriciu, ostrově v Indickém oceánu, přistálo letadlo z Itálie a všem pasažérům ze zasažených oblastí místní úřady zakázaly vstup do země. Na palubě je 300 lidí, z toho 70 z Lombardie nebo Benátska. Turisté se musí okamžitě vrátit do Itálie nebo strávit 14 dní v karanténě.
Francie zastavila italský autobus mířící do Lyonu, protože se u řidiče objevil silný kašel.
Cestovat do zasažených italských oblastí nedoporučuje také české ministerstvo zahraničí, protože se návštěvníci v případě nepříznivého vývoje situace také mohou ocitnout v karanténě.
Supermarket shelves have been emptied in Milan, as residents stockpile food and supplies ahead of a government-enforced #coronavirus quarantine.
— Sky News (@SkyNews) February 24, 2020
A dozen towns in Italy are in lockdown as authorities race to contain #COVID19 in Europe.
Read more here: https://t.co/6Zht40T43s pic.twitter.com/R2BhgvvDUk
Pátrání po prvním pacientovi
V Itálii se koronavirus objevil poprvé 23. ledna u dvou čínských turistů, kteří přiletěli do Říma z Wu-chanu. Třetím infikovaným byl Ital, který si nákazu přivezl z Číny. U nové epidemie na severu Itálie stále chybí pacient nula.
Prvním nakaženým, který se s koronavirem léčil, je osmatřicetiletý výzkumník v potravinářské firmě Unilever. Lékaři měli podezření, že se nakazil od kolegy, který se nedávno vrátil z Číny. U něj ale vyšly testy negativní. Lékaři tedy pátrají jinde. Muž zatím leží na jednotce intenzivní péče. Od něj vedou stopy k dalším nakaženým. Koronavirus má i jeho těhotná manželka, přítel, se kterým chodí běhat, a další tři lidé, kteří chodí pravidelně do baru, jejž vlastní jeho otec.
"Bohužel se nám omezit šíření viru nepodařilo. A musíme čelit skutečnosti, že se šíří rychle," okomentoval to profesor virologie Roberto Burioni z univerzity San Raffaele v Miláně, která je momentálně uzavřená.
"Lidé by se měli snažit nepanikařit, ale omezit šíření lze částečně i naším chováním," radí. "Ti, kteří byli v kontaktu s někým infikovaným, musí dobrovolně do izolace. Všichni by se měli vyhýbat přeplněným místům. Je třeba něco obětovat a pokusit se virus překonat," cituje ho list The Guardian.