Sesuv půdy v Tibetu zahradil řeku a vytvořil jezero. Úřady evakuují tisíce místních

ČTK ČTK
18. 10. 2018 8:44
Sesuv půdy se odehrál poblíž jedné z vesnic v okrese Men-ling. Úřady preventivně evakuovaly šest tisíc lidí.
Sesuv půdy v Tibetu zahradil řeku a vytvořil jezero. Záběry z tibetského města Čhambo | Video: Reuters

Peking - Sesuv půdy v Tibetu zahradil jednu z nejdůležitějších řek v oblasti Jarlung Cangpo, a vytvořil tak nebezpečné jezero. Informovaly o tom ve čtvrtek podle agentury AP místní úřady, které preventivně evakuovaly šest tisíc lidí. Čína o aktuálním vývoji situace průběžně informuje sousední Indii, kde by příval vody mohl postihnout níže položené oblasti.

Jarlung Cangpo je horním tokem řeky protékající dále Indií a Bangladéšem a známé spíše pod názvem Brahmaputra. Už ve středu se zřítil útes do hlubokého údolí, jímž řeka protéká, uvedl místní krizový štáb.

Nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění. Sesuv půdy se odehrál poblíž jedné z vesnic v okrese Men-ling a výška hladiny v nově utvořeném jezeře do čtvrtka stoupla na 40 metrů.

V Tibetu s jeho impozantními horami a ledovci pramení mnoho asijských řek, což dál posiluje strategický vliv Číny na její jižní sousedy, píše AP. Rychle stoupající teploty způsobily rychlejší tání ledovců, což vyvolává obavy z budoucího nedostatku vodních zdrojů pro Čínu a další asijské země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy