Sesuv půdy v Tibetu zahradil řeku a vytvořil jezero. Úřady evakuují tisíce místních

ČTK ČTK
18. 10. 2018 8:44
Sesuv půdy se odehrál poblíž jedné z vesnic v okrese Men-ling. Úřady preventivně evakuovaly šest tisíc lidí.
Sesuv půdy v Tibetu zahradil řeku a vytvořil jezero. Záběry z tibetského města Čhambo | Video: Reuters

Peking - Sesuv půdy v Tibetu zahradil jednu z nejdůležitějších řek v oblasti Jarlung Cangpo, a vytvořil tak nebezpečné jezero. Informovaly o tom ve čtvrtek podle agentury AP místní úřady, které preventivně evakuovaly šest tisíc lidí. Čína o aktuálním vývoji situace průběžně informuje sousední Indii, kde by příval vody mohl postihnout níže položené oblasti.

Jarlung Cangpo je horním tokem řeky protékající dále Indií a Bangladéšem a známé spíše pod názvem Brahmaputra. Už ve středu se zřítil útes do hlubokého údolí, jímž řeka protéká, uvedl místní krizový štáb.

Nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění. Sesuv půdy se odehrál poblíž jedné z vesnic v okrese Men-ling a výška hladiny v nově utvořeném jezeře do čtvrtka stoupla na 40 metrů.

V Tibetu s jeho impozantními horami a ledovci pramení mnoho asijských řek, což dál posiluje strategický vliv Číny na její jižní sousedy, píše AP. Rychle stoupající teploty způsobily rychlejší tání ledovců, což vyvolává obavy z budoucího nedostatku vodních zdrojů pro Čínu a další asijské země.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy