Sesuv půdy v Tibetu zahradil řeku a vytvořil jezero. Úřady evakuují tisíce místních

ČTK ČTK
18. 10. 2018 8:44
Sesuv půdy se odehrál poblíž jedné z vesnic v okrese Men-ling. Úřady preventivně evakuovaly šest tisíc lidí.
Sesuv půdy v Tibetu zahradil řeku a vytvořil jezero. Záběry z tibetského města Čhambo | Video: Reuters

Peking - Sesuv půdy v Tibetu zahradil jednu z nejdůležitějších řek v oblasti Jarlung Cangpo, a vytvořil tak nebezpečné jezero. Informovaly o tom ve čtvrtek podle agentury AP místní úřady, které preventivně evakuovaly šest tisíc lidí. Čína o aktuálním vývoji situace průběžně informuje sousední Indii, kde by příval vody mohl postihnout níže položené oblasti.

Jarlung Cangpo je horním tokem řeky protékající dále Indií a Bangladéšem a známé spíše pod názvem Brahmaputra. Už ve středu se zřítil útes do hlubokého údolí, jímž řeka protéká, uvedl místní krizový štáb.

Nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění. Sesuv půdy se odehrál poblíž jedné z vesnic v okrese Men-ling a výška hladiny v nově utvořeném jezeře do čtvrtka stoupla na 40 metrů.

V Tibetu s jeho impozantními horami a ledovci pramení mnoho asijských řek, což dál posiluje strategický vliv Číny na její jižní sousedy, píše AP. Rychle stoupající teploty způsobily rychlejší tání ledovců, což vyvolává obavy z budoucího nedostatku vodních zdrojů pro Čínu a další asijské země.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy