reklama
 
 

Hurikán Lane ztratil sílu, stal se bouří. Havaj zasáhly silné deště a bleskové povodně

25. 8. 2018 16:39
Záběry z hurikánu, který udeřil na Havajské ostrovy | Video: HawaiiScience, Realrobinhood19, sierraawold, LynnKawano, ReedTimmerAccu |  01:07
Se slábnutím živlu úřady omezily varování. Dosud na souostroví platilo varování před hurikánem, nyní je zde vyhlášeno varování před tropickou bouří.

Honolulu - Hurikán Lane, který ohrožoval Havajské ostrovy, rychle ztratil na síle a zeslábl na tropickou bouři. Podle vývojového modelu amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) Lane nad pevninu nevstoupí, i tak ale na souostroví vyvolal prudké lijáky a bleskové povodně, zničena či poškozena byla také řada domů a dalších staveb, zranění však nejsou hlášena.

Zatímco ještě ve středu živel doprovázel vítr o rychlosti 260 kilometrů v hodině, což z něj činilo velmi nebezpečný hurikán páté, tedy nejsilnější kategorie, dnes intenzita větru dosahuje zhruba 100 kilometrů v hodině. Lane tak ztratil sílu hurikánu a stal se tropickou bouří. Podle NHC bude Lane nadále slábnout a v neděli se stane tropickou depresí, která má sílu větru do 63 kilometrů v hodině.

Se slábnutím živlu NHC a úřady omezily varování. Dosud na souostroví platilo varování před hurikánem, nyní je zde vyhlášeno varování před tropickou bouří. Na ostrovech nadále platí stav ohrožení vyhlášený prezidentem Donaldem Trumpem, což místním záchranářům umožňuje žádat o federální pomoc.

Lane postupuje rychlostí pět kilometrů v hodině na severozápad podél souostroví. Dnes odpoledne SELČ se střed bouře nacházel asi 200 kilometrů jižně od havajské metropole Honolulu.

Lane nejvíce potrápil ostrov Havaj, který je znám též jako Velký ostrov. V některých oblastech tam napršelo přes 60 centimetrů, což vyvolalo bleskové povodně a sesuvy půdy. Pod vodou se ocitly například ulice města Hilo na východě ostrova.

autor: ČTK | 25. 8. 2018 16:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama