Trpěl pod troskami, zachránili ho po třech dnech. Tsunami na Indonésii má 1234 obětí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2018 15:48
Bilance pátečního zemětřesení a tsunami na indonéském ostrově Sulawesi vzrostla z 844 na 1234 mrtvých. Zraněných je přes osm set.
Indonéští záchranáři našli v troskách finančního centra živého muže. Sledujte jeho záchranu | Video: Reuters

Jakarta - Čtvrtý den po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami v Indonésii záchranáři stále pátrají po přeživších. Teprve teď se dostávají do těžko přístupných oblastí.

Největší škody hlásí město Palu, kde záchranáři v pondělí našli pod troskami živého 38letého muže. Během tří hodin se jim podařilo ho vytáhnout ven a odnést na nosítkách. Video ze zásahu pak zveřejnili na internetu.

Jak záchranáři postupují, stoupá i počet obětí přírodní katastrofy. Mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho v úterý informoval, že mrtvých je už nejméně 1234 a zraněných přes osm set. Na řadu míst se ale záchranáři dosud nedostali, a tak podle agentury Reuters hrozí, že bilance ještě stoupne. Například zpravodajský server BBC píše o 1350 obětech.

Páteční zemětřesení o síle 7,5 stupně na ostrově Sulawesi vyvolalo přívalovou vlnu tsunami, která v některých lokalitách dosáhla až šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí ze zmíněného města Palu, kde žije 380 tisíc lidí.

Obyvatelé hůře přístupných postižených oblastí, jako je například další velké město Donggala, si stěžují, že k nim stále nedorazila žádná humanitární pomoc. Místní představitelé z Donggaly uvedli, že město nutně potřebuje základní potraviny, pitnou vodu a palivo.

Ani do Palu dosud nedorazila větší dávka pomoci a rozhořčení obyvatelé začali rabovat obchody. Reportéři agentury Reuters popsali, že byli svědky vyplenění jednoho z obchodů asi stovkou lidí, kteří se hádali a prali o ukradené oblečení, toaletní potřeby, přikrývky, vodu a další zboží. Rabování přihlíželo asi 20 policistů, kteří však nezasahovali.

Vládní úřady uvedly, že lidé si mohou brát základní zboží a obchody budou odškodněny později.

Otřesy půdy přitom v Indonésii neustávají. V úterý ráno zasáhlo jihovýchod souostroví zemětřesení o síle 6,3 stupně. Jeho epicentrum se nacházelo asi 1600 kilometrů jižně od oblasti poznamenané pátečním zemětřesením. Škody po nových otřesech zatím nejsou hlášeny.

Indonéský prezident Joko Widodo v úterý nařídil, aby bylo do hledání obětí nasazeno více policistů a vojáků. "Nařídil jsem vyslání většího počtu vojáků a policistů do zasažených okresů, z nichž některé jsou odříznuty od světa kvůli zničeným silnicím, spadlým mostům a sesuvům půdy," prohlásil Widodo.

"Naší prioritou je nyní zachránit přeživší, evakuovat postižené a najít oběti," dodal.

Záchranáři v Palu stále neztrácejí naději, že by mohli najít přeživší. "Domníváme se, že jsou pod troskami stále živí lidé," řekl agentuře Reuters Agus Haryono, který vede záchranný tým pracující na místě zříceného osmipatrového hotelu Roa Roa ve městě Palu.

V několika oblastech způsobilo zkázu takzvané zkapalnění půdy, kdy půda při zemětřesení ztrácí soudržnost a chová se jako kapalina, což má za následek vznik propadů. V jedné ze čtvrtí Palu jižně od letiště bylo takto pohlceno na 1700 domů, v nichž byly patrně pohřbeny stovky lidí, uvedl úřad pro řešení katastrof.

Na letišti v Palu zahájily úřady evakuaci postižených lidí, do níž má být zapojen i vojenský letoun schopný pojmout tisíc osob. Své domovy muselo v důsledku zemětřesení opustit 62 tisíc lidí, sdělil mluvčí úřadu pro řešení katastrof Nugroho.

Video: Na ostrově Sulawesi dochází palivo. Lidé čekají obří fronty

Na ostrově Sulawesi dochází palivo. Lidé čekají obří fronty před benzinkami | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sestra severokorejského vůdce zavrhla nová diplomatická jednání se Spojenými státy

Sestra severokorejského vůdce zavrhla vyhlídky na brzké obnovení diplomatických jednání se Spojenými státy. USA mají očekávání, která jim mohou přinést velká zklamání, nechala se slyšet Kim Jo-čong podle agentur AP a Reuters. S prohlášením přišla poté, co poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nedávné vyjádření lídra KLDR za zajímavé signály.

Kim Čong-un minulý týden na stranickém zasedání oznámil, že by se země měla připravit na oboje: na dialog, ale hlavně na konfrontaci se Spojenými státy. Podle severokorejských médií při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy