Šestileté děti si s technologiemi rozumí víc než dospělí

Jan Hejl
7. 8. 2014 18:20
Komunikují jinak. Dávají přednost chatování, e-mail skoro nepoužívají, ukázal výzkum.
S moderní technikou si školáci rozumí.
S moderní technikou si školáci rozumí. | Foto: Vojtěch Marek

Londýn - Děti možná nejsou rozumnější než jejich rodiče, ale s novými technologiemi si poradí výrazně lépe.

Výzkum britského úřadu pro regulaci sdělovacích prostředků (Ofcom) ukázal, že šestileté dítě rozumí digitálním technologiím víc než 45letý dospělý.

Masivní rozšíření vysokorychlostního internetu po roce 2000 způsobilo, že dnešní školáci vyrůstají v symbióze s technologiemi, napsal britský list The Guardian.

Děti nepotkalo, co jejich rodiče - nemuseli se omezovat kvůli pomalému a nedostupnému internetu, zkrátka nezažili počítačový "pravěk".

Učí se ovládat tablety a mobily dřív, než umí mluvit.

"V důsledku digitálního věku mají školáci úplně jiné komunikační návyky než střední generace. Dokonce i než generace inovátorů, tedy lidí mezi 16 a 24 roky," říká Jane Rumbleová z Ofcomu.

Úřad kvůli výzkumu vymyslel vlastní digitální kvocient, díky němuž mohl výsledky přesně vyčíslit.

Test, jehož se účastnilo 800 dětí a 2000 dospělých, měřil povědomí a sebevědomí při využívání různých moderních vymožeností - od tabletů, přes chytré hodinky, superrychlý internet až po znalost mobilních aplikací.

Chat místo volání

Výsledky jsou jednoznačné: šestileté děti, které vyrůstají s videoserverem YouTube nebo hudebním Spotify výrazně obstály. Jejich digitální kvocient se zastavil na čísle 98. To je o dva stupně víc než u dospělých mezi 45 a 50 lety.

Největší gramotnost, co se nových technologií týče, zaznamenali současní teenageři. Průměrná hodnota jejich kvocientu činila 113.

Výzkum také odhalil, že s vyšším věkem povědomí o moderních výdobytcích strmě klesá.

Odborníci poodhalili i další zajímavé skutečnosti. Dramaticky se například obměňuje druh komunikace, který určitě věkové skupiny preferují. Telefonáty u dětí do 15 let zahrnují jen 3 procenta času celkové komunikace. U dospělých je to pětina.

Mladí totiž velmi výrazně dávají přednost psaní - chatují na sociálních sítích nebo píší esemesky. Naopak e-mail, na rozdíl od rodičů, téměř nepoužívají. Ofcom neváhal napsat, že děti "ztrácejí svůj hlas".

Zoufat si nemusí i ostatní Britové, kteří nebyli do výzkumu přizváni. Zkrácená verze dotazníku bude totiž veřejně dostupná spolu s radami, jak se chovat v současném online věku.

 

Právě se děje

Další zprávy