Šestičlenný tým NASA zahájil roční simulaci života na Marsu

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
29. 8. 2015 16:06
Tento experiment má za úkol naučit členy týmu vypořádat se s problémy, které vznikají při soužití lidí v malém prostoru.
Planeta Mars
Planeta Mars | Foto: Thinkstock

Praha - Tým rekrutů z NASA se na rok uchýlil na Havaj do blízkosti vulkánu, kde budou v izolaci simulovat, jaký bude pro člověka život na Marsu.

Test pro šestičlenný tým začal v pátek v 15:00 místního času (v sobotu 01:00 SEČ).

Tým žije pod kopulí, která je poháněna sluneční energií, bez čerstvého vzduchu, čerstvých potravin a téměř bez soukromí. Během roční mise se rekruti podívají i mimo kopuli, na tuto cestu si však budou muset obléct skafandr.

Malý prostor

Kopule, v níž budou žít, měří v průměru pouhých 11 metrů a je vysoká 6 metrů.

Součástí týmu je americký pilot, architekt, novinář a vědec, francouzský astrobiolog a německý fyzik.

Zásoby jídla zahrnují práškové sýry a tuňáka v konzervě. Každý z členů týmu bude mít malou místnost, v níž je postel a stůl.

Tento experiment pomůže NASA při plánování cesty na Mars s lidskou posádkou. Cesta má podle expertů trvat jeden až tři roky.

Experti chtějí zkoumat nejen biologické a ekologické faktory, ale také sociální. Budou sledovat, zda bude mezi členy posádky docházet k hádkám, zda se některý z nich ujme vůdčí role nebo zda se budou utvářet menší skupinky.

Pro dlouhý let k Marsu nebo pobyt v izolované stanici mohou mít odpovědi na tyto otázky podobně zásadní význam jako zajištění dostatku vzduchu nebo potravin.

Mezilidské vztahy

Na projektu Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) se kromě amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podílí i Havajská univerzita.

"Doufáme, že tato mise bude stavět na našem současném chápání sociálních a psychologických faktorů, které jsou součástí vesmírného výzkumu. Zároveň doufáme, že dáme NASA kvalitní údaje o tom, jak nejlépe vybrat a podpořit letovou posádku, která bude ve vesmíru spolupracovat a fungovat jako tým," řekl profesor havajské univerzity Kim Binstead, který na experimentu pracuje.

„Myslím si, že jedna z lekcí je, že opravdu nedokážete předejít mezilidským konfliktům. To se prostě při těchto dlouhých misích stává. A to i s těmi nejlepšími lidmi,“ řekl pro BBC vyšetřovatel NASA Kim Binsted.

Ještě delší simulací podmínek pobytu v kosmu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Šestice účastníků - tři Rusové, Číňan, Ital s kolumbijskými kořeny a Francouz - opustila své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy