Šestičlenný tým NASA zahájil roční simulaci života na Marsu

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
29. 8. 2015 16:06
Tento experiment má za úkol naučit členy týmu vypořádat se s problémy, které vznikají při soužití lidí v malém prostoru.
Planeta Mars
Planeta Mars | Foto: Thinkstock

Praha - Tým rekrutů z NASA se na rok uchýlil na Havaj do blízkosti vulkánu, kde budou v izolaci simulovat, jaký bude pro člověka život na Marsu.

Test pro šestičlenný tým začal v pátek v 15:00 místního času (v sobotu 01:00 SEČ).

Tým žije pod kopulí, která je poháněna sluneční energií, bez čerstvého vzduchu, čerstvých potravin a téměř bez soukromí. Během roční mise se rekruti podívají i mimo kopuli, na tuto cestu si však budou muset obléct skafandr.

Malý prostor

Kopule, v níž budou žít, měří v průměru pouhých 11 metrů a je vysoká 6 metrů.

Součástí týmu je americký pilot, architekt, novinář a vědec, francouzský astrobiolog a německý fyzik.

Zásoby jídla zahrnují práškové sýry a tuňáka v konzervě. Každý z členů týmu bude mít malou místnost, v níž je postel a stůl.

Tento experiment pomůže NASA při plánování cesty na Mars s lidskou posádkou. Cesta má podle expertů trvat jeden až tři roky.

Experti chtějí zkoumat nejen biologické a ekologické faktory, ale také sociální. Budou sledovat, zda bude mezi členy posádky docházet k hádkám, zda se některý z nich ujme vůdčí role nebo zda se budou utvářet menší skupinky.

Pro dlouhý let k Marsu nebo pobyt v izolované stanici mohou mít odpovědi na tyto otázky podobně zásadní význam jako zajištění dostatku vzduchu nebo potravin.

Mezilidské vztahy

Na projektu Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) se kromě amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podílí i Havajská univerzita.

"Doufáme, že tato mise bude stavět na našem současném chápání sociálních a psychologických faktorů, které jsou součástí vesmírného výzkumu. Zároveň doufáme, že dáme NASA kvalitní údaje o tom, jak nejlépe vybrat a podpořit letovou posádku, která bude ve vesmíru spolupracovat a fungovat jako tým," řekl profesor havajské univerzity Kim Binstead, který na experimentu pracuje.

„Myslím si, že jedna z lekcí je, že opravdu nedokážete předejít mezilidským konfliktům. To se prostě při těchto dlouhých misích stává. A to i s těmi nejlepšími lidmi,“ řekl pro BBC vyšetřovatel NASA Kim Binsted.

Ještě delší simulací podmínek pobytu v kosmu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Šestice účastníků - tři Rusové, Číňan, Ital s kolumbijskými kořeny a Francouz - opustila své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy