Šestičlenný tým NASA zahájil roční simulaci života na Marsu

Tento experiment má za úkol naučit členy týmu vypořádat se s problémy, které vznikají při soužití lidí v malém prostoru.
Planeta Mars
Planeta Mars | Foto: Thinkstock

Praha - Tým rekrutů z NASA se na rok uchýlil na Havaj do blízkosti vulkánu, kde budou v izolaci simulovat, jaký bude pro člověka život na Marsu.

Test pro šestičlenný tým začal v pátek v 15:00 místního času (v sobotu 01:00 SEČ).

Tým žije pod kopulí, která je poháněna sluneční energií, bez čerstvého vzduchu, čerstvých potravin a téměř bez soukromí. Během roční mise se rekruti podívají i mimo kopuli, na tuto cestu si však budou muset obléct skafandr.

Malý prostor

Kopule, v níž budou žít, měří v průměru pouhých 11 metrů a je vysoká 6 metrů.

Součástí týmu je americký pilot, architekt, novinář a vědec, francouzský astrobiolog a německý fyzik.

Zásoby jídla zahrnují práškové sýry a tuňáka v konzervě. Každý z členů týmu bude mít malou místnost, v níž je postel a stůl.

Tento experiment pomůže NASA při plánování cesty na Mars s lidskou posádkou. Cesta má podle expertů trvat jeden až tři roky.

Experti chtějí zkoumat nejen biologické a ekologické faktory, ale také sociální. Budou sledovat, zda bude mezi členy posádky docházet k hádkám, zda se některý z nich ujme vůdčí role nebo zda se budou utvářet menší skupinky.

Pro dlouhý let k Marsu nebo pobyt v izolované stanici mohou mít odpovědi na tyto otázky podobně zásadní význam jako zajištění dostatku vzduchu nebo potravin.

Mezilidské vztahy

Na projektu Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) se kromě amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podílí i Havajská univerzita.

"Doufáme, že tato mise bude stavět na našem současném chápání sociálních a psychologických faktorů, které jsou součástí vesmírného výzkumu. Zároveň doufáme, že dáme NASA kvalitní údaje o tom, jak nejlépe vybrat a podpořit letovou posádku, která bude ve vesmíru spolupracovat a fungovat jako tým," řekl profesor havajské univerzity Kim Binstead, který na experimentu pracuje.

„Myslím si, že jedna z lekcí je, že opravdu nedokážete předejít mezilidským konfliktům. To se prostě při těchto dlouhých misích stává. A to i s těmi nejlepšími lidmi,“ řekl pro BBC vyšetřovatel NASA Kim Binsted.

Ještě delší simulací podmínek pobytu v kosmu byl v letech 2010 a 2011 experiment Mars-500. Šestice účastníků - tři Rusové, Číňan, Ital s kolumbijskými kořeny a Francouz - opustila své dobrovolné zajetí ve speciálním modulu ve vědeckém ústavu v Koroljovu nedaleko Moskvy až po 520 dnech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy