Projděte se po Marsu. NASA spustila nové aplikace

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 8. 2015 16:25
Dvě online aplikace umožní široké veřejnosti interaktivní průzkum terénu Marsu na základě reálných dat získaných americkými přístroji.
Mars
Mars | Foto: Thinkstock

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) na internetu zpřístupnil dvě online aplikace, které široké veřejnosti umožní interaktivní průzkum terénu Marsu na základě reálných dat získaných americkými přístroji.

Tyto webové stránky otevřela vesmírná agentura u příležitosti třetího výročí přistání robotického vozítka Curiosity na rudé planetě.

V prvním případě jde o volně přístupnou aplikaci Mars Trek, která poskytuje velmi kvalitní podrobnou vizualizaci Marsu, vytvořenou pomocí údajů získaných v průběhu padesátiletého výzkumu NASA. Tento program má podle úřadu umožnit astronomům, vědcům a studentům zkoumat vlastnosti planety. Otevřít ji však lze pouze v nových verzích prohlížečů Chrome, Firefox a Safari.

Unikátní záběry odvrácené strany Měsíce na pozadí se Zemí ukázal na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Pořídila je speciální kamera na palubě amerického satelitu DSCOVR.
0:19
Unikátní záběry odvrácené strany Měsíce na pozadí se Zemí ukázal na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Pořídila je speciální kamera na palubě amerického satelitu DSCOVR. | Video: NASA

Druhá aplikace, Experience Curiosity, umožňuje uživateli cestovat po Marsu společně s roverem Curiosity. Program simuluje Mars v trojrozměrném pohledu na základě dat, která na Zemi odeslalo vozítko Curiosity a také družice NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), kroužící kolem Marsu.

Pracovníci NASA už Mars Trek sami využívají k výběru možných míst přistání plánovaného budoucího automatického průzkumníka - Mars 2020 rover. Jak napovídá pracovní označení, jeho start se předpokládá za pět let. Mars Trek by měl pomoci i s výběrem míst, kde by někdy ve třicátých letech mohla přistát první lidská průzkumná mise.

 

Právě se děje

Další zprávy