Káthmándú - Nepálští Šerpové opravili fixní lana a žebříky na cestě mezi základním a prvním výškovým táborem na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, které v dubnu poničila lavina uvolněná v důsledku zemětřesení.
Nyní jim k opravě zbývá již jen zabezpečení na krátkém úseku stezky k druhému výškovému táboru.
Šerpové připravují trasu pro Japonce Nobukazu Kurikiho, jediného horolezce, jenž se chce o zdolání vrcholu Everestu v letošní podzimní sezoně pokusit.
Šerpové varovali, že na stezce mezi základním a prvním výškovým táborem přes zrádný ledopád Khumbu museli překonávat nové obří trhliny a že na cestě přes ledopád strávili několik dní.
Vedoucí týmu Šerpů Ang Kami Šerpa uvedl, že první výškový tábor se podle všeho sesunul o něco níže a že většina vybavení zanechaného v tomto táboře horolezci na jaře je nyní pohřbena pod tlustou vrstvou sněhu.
"V regionu nadále dochází k sesuvům lavin, pravděpodobně protože horskými svahy nad ledopádem otřáslo zemětřesení," řekl Ang Kami Šerpa. "Teď, když jsme po všech těch komplikacích upevnili lana a žebříky, nebude již výstup pro horolezce tak složitý, ale bude stále těžší než obvyklý výstup. Hora se změnila," dodal.
Ani Čína ještě neotevřela na své straně stezku na vrchol Everestu, kterou uzavřela kvůli sesuvům půdy v Tibetu v důsledku dubnových otřesů půdy.
Nepálská vláda se usilovně snaží ujistit turisty, že vrátit se do Nepálu je nyní bezpečné. Horolezectví je pro tuto chudou himálajskou zemi obrovským zdrojem příjmů.
Nepálské úřady oznámily, že povolení k výstupu pro podzimní sezonu dostalo více než 200 horolezců z 30 různých týmů. Přes polovinu z nich se pokusí zdolat osmou nejvyšší horu světa Manaslu. Ta se nachází v jedné ze zemětřesením nejhůře postižených oblastí severozápadně od metropole Káthmándú.