Senát šetří vyslýchací praktiky CIA. Zda fungovaly

Roman Gazdík
27. 2. 2009 10:52
Také Obamu zajímá, jestli není dobré si nějaké Bushovy metody ponechat

Washington - Výbor pro výzvědné služby amerického senátu se bude zabývat kontroverzními vyslýchacími praktikami používanými v průběhu vlády předchozího prezidenta George Bushe.

Barack Obama po svém nástupu do funkce jakékoliv způsoby výslechu, které neschválila armáda Spojených států, zakázal.

Specificky se Senát zaměří na to, jakým způsobem vězně vyslýchala CIA a zda některé „tvrdé metody výslechu" skutečně přinesly požadované výsledky. Závěrečná zpráva bude hotová za šest měsíců až rok.

Fungovalo to?

Paralelně probíhá i přezkoumávání Bílého domu. I Obama chce totiž vědět, zda by nebylo pro bezpečí Američanů vhodné nějaké dříve využívané techniky výslechu ponechat.

Leon Panetta
Leon Panetta | Foto: Archiv administrativy USA

Podle agentury AP je cílem nynějšího vyšetřování Senátu oddělit klepy od pravdy, zjistit, co se skutečně stalo a jestli informace získané tvrdými vyslýchacími metodami, nebylo možno obdržet i jinak.

Nový šéf CIA Leon Panetta slíbil se senátním panelem plně spolupracovat.

„Pokud tyto výbory hledají informace v těchto oblastech, budeme s nimi spolupracovat," citovala Panettu CNN. Myslím, že máme zodpovědnost být transparentní v těchto otázkách a poskytnout jim informace."

Obvinění nebudou

Podle jeho předchůdce Michaela Haydena držela CIA v tajných věznicích různě po světě méně než 100 vězňů, při výslechu třetiny z nich použila vyslýchací techniky jako zbavení spánku, dezorientace, stresující pozice nebo střídání zimy a tepla.

Jen tři z nich byli dle Haydena vystaveni technice simulovaného topení (waterboarding).

Tvrdé metody byly využívány i na zadržených na základnách Bagrám v Afghánistánu a Guantánamo na Kubě. Skandál pak vyvolaly snímky sexuálně ponižovaných vězňů z irácké věznice Abú Ghrajb. I zde se o přítomnosti agentů CIA spekulovalo.

Hayden tvrdí, že využívání technik jako waterboarding bylo nutné, Panetta si tím není jist. Vyloučil však možnost, že by usiloval o potrestání agentů, kteří se na tomto typu výslechů podíleli. Podle něj jen „dělali svou práci". Trestat je nechce ani Obama.

 

Právě se děje

Další zprávy