Máme obavy o situaci v Donbasu, shodli se šéfové diplomacií

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 6. 2015 1:05
V Paříži jednali ministři zahraničních věcí Francie, Ukrajiny, Německa a Ruska o situaci na Ukrajině.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho francouzský protějšek Laurent Fabius.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho francouzský protějšek Laurent Fabius. | Foto: Reuters

Paříž/Minsk - Ministři zahraničních věcí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny vyjádřili na úterním setkání v Paříži své obavy ohledně zhoršující se bezpečnostní situace v regionu Donbas.

Ministři se setkali, aby jednali o příměří na Ukrajině a uskutečňování dohod z Minsku.

"Ministři potvrdili, že Francie, Německo, Rusko a Ukrajina jsou i nadále odhodlány jednat v tomto složení a udělat vše, co je v jejich silách, aby zajistily splnění závazků a vyřešení krize, sdělil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius ve společném prohlášení.

Německý ministr Frank-Walter Steinmeier v úterý varoval před další vojenskou eskalací a upozornil, že v únoru dojednané příměří je pravidelně porušováno.

Zatímco evropští představitelé se snaží situaci urovnat diplomatickým jednáním, někteří američtí zákonodárci si přejí zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině, připomněla agentura AP.

Ještě před pařížskou schůzkou se v Minsku sešla tzv. kontaktní skupina, zahrnující zástupce Kyjeva, Moskvy, separatistů a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), k žádnému pokroku ale nedospěla. "Nemůžeme dnes hovořit o žádných konkrétních výsledcích, práce ale pokračuje," uvedla zástupkyně OBSE Heidi Tagliaviniová.

Další kolo jednání v Minsku o politických, bezpečnostních, humanitárních a hospodářských otázkách, včetně míry autonomie pro povstalecká území, má následovat 7. července.

Boje mezi vládními vojsky a proruskými separatisty si od loňského dubna vyžádaly přes 6400 mrtvých.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy