Tampa - Al-Káida v Iráku je na tom nejhůř za celou dobu své existence. Tvrdí to americký generál, který má na starosti operace na Blízkém a Středním východě.
"Naše a irácké síly narušily Al-Káidu, pravděpodobně tak moc, jak jsme to za celé období mé kariéry nezažili," řekl agentuře AP současný šéf velitelství Střed Martin Dempsey.
Pro stabilitu regionu podle něj Al-Káida zůstává stále velkým rizikem, ale americkým a iráckým složkám se podařilo její moc velmi omezit.
Podobně smýšlí i další z vysoce postavených amerických velitelů.
"Jsou stále potenciální hrozbou schopnou rozsévat smrt a destrukci mezi iráckými lidmi a našimi silami v zemi. Ale je to něco, co už nemohou dělat lehce," řekl novinářům John Mulholland, který má na starosti operace speciálních jednotek na Blízkém východě.
Mulholland zdůrazňuje, že významným faktorem je to, že teroristická organizace nenachází se svou extremistickou ideologií otevřené dveře u běžných Iráčanů.
Ministr optimismus mírní
Minulý rok se proti Al-Káidě obrátili sunnité v provincii Anbar, která byla považována za její iráckou základnu. Teroristé se pak přesunuli na sever země, do okolí Mosulu.
Do této oblasti podnikly desátého května velkou invazi americké a irácké jednotky. Od té doby podle generála Marka Hertlinga klesl počet útoků v Mosulu o 85 procent.
Americký ministr obrany Robert Gates však ve stejné době jako jeho generálové zdůraznil, že světová hrozba Al-Káidy představuje v mnoha směrech větší výzvu než v době útoků 11. září 2001.
"Stala se nezávislou silou, schopnou podněcovat sbory oddaných následovníků bez přímého kontaktu," řekl Gates novinářům. Podle něj je nyní organizace více decentralizovaná a méně spoléhá na jednotlivce jako Usáma Bin Ládin.