Šéf povstalců dal Kaddáfímu 72 hodin na odstoupení

Zahraničí Zahraničí
8. 3. 2011 23:34
Režim údajně vraždí vojáky, kteří neuposlechnou rozkazu ke střelbě
Muammar Kaddáfí při projevu ke svým sympatizantům 2. března 2011.
Muammar Kaddáfí při projevu ke svým sympatizantům 2. března 2011. | Foto: Reuters

Tripolis - Šéf Národní libyjské rady Mustafa Abdal Džalíl dnes adresoval Muammaru Kaddáfímu ultimátum.

Vyzval ho, aby do 72 hodin odstoupil a zastavil bombardování. Pokud tak učiní, nebude prý stíhán za zločiny, kterých se dopustil.

Národní libyjská rada sídlí v Benghází a reprezentuje povstalce, kteří se postavili proti režimu.

Libyjská státní televize v noci dementovala zprávu některých arabských médií, že Muammar Kaddáfí prostřednictvím zvláštního vyjednávače nabídl povstalcům, že opustí Libyi.

Vládní letadla a helikoptéry v úterý opětovně bombardovaly pozice rebelů u ropného terminálu Rás Lanúf. Podle svědků jde o velmi silné bombardování a na místě je mnoho obětí.

"Lidé tady umírají, Kaddáfího jednotky mají rakety a tanky," citovala agentura Reuters jedenadvacetiletého povstalce Abdel Salíma Muhamada vyzbrojeného kalašnikovem.

Opozice má k dispozici pouze kulomety, granátomety odpalované z ramene a protitanková a protiletadlová děla namontovaná vesměs jen na improvizovaných podvozcích. Dopisovatel Reutersu potvrdil, že povstalci čelí intenzivnímu bombardování.

Pod palbou z děl a tanků je nadále i město Zavíja. Televize Al-Džazíra uvedla, že centrum města zůstává v rukou rebelů, ale v některých částech Zavíje Kaddáfího vojáci obsadili ulice a prohledávají domy. Na město útočí podle stanice BBC kolona padesáti tanků a stovka nákladních vozidel libyjské armády.

Libyjský rebel pálí na letadlo Kaddáfího sil.
Libyjský rebel pálí na letadlo Kaddáfího sil. | Foto: Reuters

Na internetu se objevilo video, které ukazuje spoutané a zastřelené libyjské vojáky západě od Tripolisu. Podle jednoho dezertéra vojáky zavraždili jejich nadřízení za to, že odmítli střílet do lidí.

Diktátorův syn Sádí v pondělí v rozhovoru pro televizi Al-Arabíja nenaznačil, že by jeho otec přemýšlel o rezignaci. Podle něj by vypukla v zemi krvavá občanská válka, pokud vůdce odstoupí.

Jednotky, věrné režimu, v pondělí večer znovu ostřelovaly z tanků a děl město Zavíja, padesát kilometrů západně od Tripolisu. Nejméně osm lidí zahynulo.

Diplomaté mezitím pokročili v jednání o vytvoření bezletové zóny nad Libyí. V jejím rámci by nemohla startovat žádná letadla ani vrtulníky, což by Kaddáfího připravilo o velkou strategickou výhodu nad rebely, kteří zřejmě žádnými letouny ani helikoptérami nedisponují.

K Francii a Velké Británii se včera připojili ministři šesti členských zemí Rady pro spolupráci v zálivu. Tedy Saúdské Arábie, Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu, Spojených arabských emirátů a Ománu.

Podpořili bezletovou zónu nad Libyí. Britská vláda během dne uvedla, že pro prosazení zóny je klíčová podpora arabských a afrických zemí.

V Radě bezpečnosti OSN však bude důležitý také postoj Ruska a Číny. Moskva zatím tvrdí, že je proti jakékoliv intervenci v Libyi, včetně bezletové zóny.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg včera v České televizi řekl, že jakýkoliv zásah by měl mít podporu Rady bezpečnosti a že situace v Libyi zatím není zralá na intervenci.

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová se v Evropském parlamentu ve Štrasburku setkala se zástupci libyjských povstalců, kteří ustavili na východě své země národní radu. Podle agentury Reuters tak dala najevo zájem EU navázat kontakty s rebely.

Do Štrasburku dorazili Mahmúd Džibríl, šéf krizového výboru Libyjské národní rady ustavené v baště povstalců v Benghází, a člen rady pověřený zahraničními vztahy Alí Isáví.

 

 

Právě se děje

Další zprávy