Schwarzenberg online k Libyi: Teď je těžké být užitečný

Zahraničí Zahraničí, Tereza Šídlová
22. 2. 2011 16:45
Ministr zahraničí odpovídal čtenářům Aktuálně.cz v online rozhovoru
Při nejlepší vůli v tomto okamžiku nevím, co bychom tam teď mohli udělat užitečného, řekl ministr v rozhovoru.
Při nejlepší vůli v tomto okamžiku nevím, co bychom tam teď mohli udělat užitečného, řekl ministr v rozhovoru. | Foto: Reuters

Praha - Diktátor Muammar Kaddáfí se v Libyi snaží krvavě potlačit protesty proti svému režimu.

Zatímco většina evropských států násilí proti civilistům odsoudila, český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je zdrženlivější a radí vyčkat: "Pokud bychom se v tuto chvíli vměšovali do situace, jen bychom to komplikovali," řekl v neděli v Bruselu. "Nikomu by to nepomohlo, pokud bychom se příliš silně vměšovali s jediným cílem ukázat naši vlastní důležitost."

Svou pozici Karel Schwarzenberg upřesnil také v online rozhovoru, který v úterý vedl se čtenáři Aktuálně.cz.

"Když je v Libyi již prakticky občanská válka, očekává se více, než jen všeobecné odsuzování zločinů, které se tam dějí. Spíše bychom měli myslet na to, jak pomoci Libyi v nastolení právního státu a pokud možno i demokracie po skončení bojů," poznamenal Schwarzenberg.

Server EUobserver si původně ministrova slova vyložil jako nepřímou podporu Kaddáfího režimu. Svůj článek nazval jednoznačně: Itálie a Česká republika navzdory krveprolití podporují Kaddáfího.

Sám Schwarzenberg se už v pondělí od podobné interpretace distancoval s tím, že jeho slova byla špatně pochopena.

"Výrok o Kaddáfím, že by jeho svržení byla katastrofa, jsem nikdy neřekl, neboť to také není můj názor," zopakoval dnes v pražském Černínském paláci ministr.

Podle Schwarzenberga za revoluční dominový efekt na Blízkém východě může bezohlednost samovládců, ale také internet a sociální síť Facebook. "Tudíž se mladá generace nedá tak lehce obalamutit jako jejich otcové a dědové a ví, co se jinde děje," poznamenal ministr v online rozhovoru.

Na vaše otázky odpovídal Karel Schwarzenberg živě z Černínského paláce od 14:00. Za dvacet minut jste mu stihli poslat více než sto otázek.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:02Autor: Jihočech

Otázka: Pane Schwarzenbergu, vážím si Vašich konzistentních názorů. Rozumím Vašim slovům tak, že pokud se má Libye osvobodit od diktatury, musí tak učinit samotný libyjský lid. S "internacionální pomocí" máme vlastní neblahé zkušenosti. Děkuji.

Karel Schwarzenberg: Dobrý den,děkuji za váš dotaz. Ano, rozhodnout si v první řadě musí samotný libyjský lid, ale nemám dojem, že teď volají po dobrých radách z Evropy. Samozřejmě, musíme být připraveni jim pomoci v případě, že Libyjci sami o to požádají.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:06Autor: Michal

Otázka: Pane Schwarzenbergu,
jaké jsou podle Vás příčiny současného dominového efektu v arabském světe, kde dochází k protivládním aktům (Tunis, Egypt, Jemen, Lýbie…)? A myslíte si, že pokud by se v těchto a dalších arabských zemích dostali k moci muslimští radikálové, mohlo by to narušit mezin. mír?Děkuji

Karel Schwarzenberg: Příčiny jsou poměrně prosté: ve všech těchto zemích vládli bezohledně samovládci, a to již tak dlouho, že ztratili cit pro potřeby svých národů. Za druhé, dnešní svět umožňuje získání informací z celého světa ve velmi krátké době a umožňuje kontakt mezi lidmi v nebývalé míře (internet, Facebook atd.). Tudíž se mladá generace nedá tak lehce obalamutit jako jejich otcové a dědové a ví, co se jinde děje. Kombinace obou těchto příčin vyvolala tento domino efekt.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:08Autor: Vaclav

Otázka: Dobry den, pane ministre. Mel jste na mysli, ze mame Kaddafiho nechat být, nebo bít? Nevyjadril jste se jasne. Dekuji.

Karel Schwarzenberg: Dobrý den Václave,
oboje je úkol Lybijců samotných. Po splnění jejich domácích úkolů, pak-li nás o to požádají, jsme jim v případě potřeby připraveni pomoci.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:09Autor: Josef

Otázka: List Guardian uvedl, že v loňském roce britská vláda schválila prodej „výzbroje na pacifikaci davu“ do Libye ve výši 200 milionů liber. Jednalo se nejen o slzný plyn a gumové projektily, ale též střelivo do ručních zbraní a pušky pro odstřelovače. Dodává do do Libye podobný materiál i Česko?

Karel Schwarzenberg: Pokud jsem správně informován, žádné takové věci v poslední době dodávány nebyly. Nevylučuji však, že se tak nestalo za bývalé ČSSR.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:12Autor: Lukas Voboril

Otázka: Pane ministře, jak by vlastně vypadalo takové "vměšování"? Přímá intervence OSN (tedy nasazení mezinárodních sil)? Jde mi o to, že "svalnaté" výroky jsou stále jen slova a není mi tedy jasné, kde leží ta hranice mezi volným průběhem a přímým ovlivňováním situace... Děkuji za odpověď.

Karel Schwarzenberg: Ty "svalnaté výroky" právě nemám moc rád. Hlavně se nemají používat, dokud není jasno, komu by se tím pomohlo. Intervence OSN, pokud by byla odsouhlasena Radou bezpečnosti OSN, by byla v souladu s mezinárodním právem.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:22Autor: Kristýna

Otázka: Dobrý den, pane Schwarzenbergu, váš výrok byl poněkud nešťastný. Ale co mi vadí víc, že když jde o Afghánistán, tak se do toho smíme plést a když jde o Libyi, tak ne? Můžete mi vysvětlit, v čem je rozdíl?

Karel Schwarzenberg: 1. Asi se vztahujete na část výroku, který jsem nikdy neřekl. Česká média to převzala z německé DPA, pouze první dvě věty byly správně. Výrok o Kaddáfím, že by jeho svržení byla katastrofa, jsem nikdy neřekl, neboť to také není můj názor. Jsem ale za velice zdrženlivý postoj.
2. Situace v Líbyi je dozajista tragická, ale toho času ohrožuje jen obyvatele Líbye. Zatímco Al-Kajdá a činnost Tálibánu ohrožovaly nejen sousední státy, ale teroristickými útoky i svět. Tudíž došlo také k zahájení operace ISAF pod vedením NATO v Afghánistánu. Mandát ISAF je vymezen rezolucí Rady bezpečnosti OSN z roku 2001, který byl rozšířen na celé území Afghánistánu o dva roky později.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:22Autor: michal exner

Otázka: Pane ministře, vaše vysvětlení, že ,,někdy dojde k blbostem" je možná brilantní a neodolateně vtipné v ČR, rád bych se ale zeptal, co a kdy podniknete v EU a OSN proto, abyste uvedl na pravou míru to, že Káddáfího podporujeme a zbavíte naši zemi této ostudy?

Karel Schwarzenberg: Kaddáfího jsme nikdy nepodporovali.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:23Autor: Pepa

Otázka: Jsou v Libyi ohrožené ropné zdroje, které tam vlastní západní společnosti BP, Occidental či Chevron Texacco?

Karel Schwarzenberg: Dle aktuálních informací prozatím přímo ještě ne.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:25Autor: Vlasta

Otázka: Dobrý den, pane Schwarzenbergu, jaká je šance, že po nepokojích v Lybii budou podobné pokusy o revoluci následovat i v dalších státech, jmenovitě třeba Saudské Arábii? Jak významně by dění v těchto zemích mohl ovlivnit výsledek toho, co se děje v Lybii? Děkuji.

Karel Schwarzenberg: Samozřejmě to bude mít vliv, jak silný tohoto času ještě není jisté. Je to těžké odhadnout stejně, jako bylo před měsícem těžké odhadnout dnešní vývoj.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:27Autor: HANA

Otázka: Dobrý den, pane ministře. Jak zabráníte tomu, aby do naší republiky proudily davy afrických imigrantů? Islám a křesťanství nejsou kompatibilní, to při svém rozhledu jistě víte. Jste diplomat, nečekám tedy explicitní odpověď. Ale jste taky odvážný, třeba mě překvapíte :-) Děkuji.

Karel Schwarzenberg: Dlouhodobě pouze zlepšením životních podmínek a možností sehnat práci v samotných afrických zemích. Krátkodobě musíme pomoci našim jihoevropským státům, které jsou přímo vystaveny ilegální imigraci, aby svou velmi obtížnou situaci zvládli.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:31Autor: Ondřej

Otázka: Dobrý den pane kníže,
často slyšíme z Vašich úst odsuzování režimů v Rusku, Bělorusku v Číně, na Kubě apod. pro porušování lidských práv. Nyní vydíme, že bombardování lidí v Libii a stovky mrtvých Vás nechávají chladným. Nabízí se otázka: Libijci dle Vás nemají lidské práva nebo nejsou lidmi?

Karel Schwarzenberg: Samozřejmě mě události v Líbyi a stovky zabitých nenechávají chladným. Nicméně, když je v Líbyi již prakticky občanská válka, očekává se více, než jen všeobecné odsuzování zločinů, které se tam dějí. Spíše bychom měli myslet na dvě věci: jak pomoci občanům našim i jiným z EU, kteří v Líbyi uvízli -je jich mnohem více, než si myslíte. Také samozřejmě na to, jak pomoci Líbyi v nastolení právního státu a pokud možno i demokracie po skončení bojů.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:37Autor: Jan Zeman

Otázka: Proč jsme dosud nepodnikli nic, co by podpořilo demokratickou opozici v Libyi? Myslím, že by to bylo smysluplnější a hlavně statečnější, než Vámi prosazovaný zákaz popírání zločinů komunismu v rámci EU... Bojím se pomyslet, jak by to bylo s naší podporou demokratické opozici

Karel Schwarzenberg: Po pravdě řečeno, demokratická opozice v Líbyi dosud nevykonávala významnější činnost. Boje, které teď nastaly, z valné míry pramení ze střetu mezi oblastí Cyranaicy a oblastí kolem Tripolisu. Dnešní Líbye byla stmelená teprve pod italskou koloniální správou v letech 1911-45. Zatím, do svržení líbyjské monarchie pod králem Idrisem do roku 1969, měla právě východní Líbye navrch, silně ovlivněná senusitským islámem. Teprve pod plukovníkem Kaddáfím dostala navrch západní část.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:39Autor: Oněgin

Otázka: Neplánujete návštěvu do arabských zemí /Egypt, Lýbie, Tunic..atd./ s celou vládou ?

Karel Schwarzenberg: Při nejlepší vůli v tomto okamžiku nevím, co bychom tam teď mohli udělat užitečného.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:40Autor: Zdeněk Urban

Otázka: Dobrý den pane ministře.
Setkal jste se někdy s Kaddafím a pokud ano, jak na Vás působil?

Karel Schwarzenberg: Ne, s Kaddáfím jsem se nikdy osobně nesetkal.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:42Autor: Tomáš

Otázka: Dobrý den pane ministře.

Chtěl bych Vám jenom napsat, že souhlasím s nevměšováním do vnitřních záležitostech Libye.

Má otázka zní, zda-li existuje nějaká vůdčí protiváha ke Kadáfímu, který by udžel celistvost Libye?

S pozdravem,
Tomáš.

Karel Schwarzenberg: Prozatím se nikdo takový neobjevil. Je to vskutku lidové povstání - především na východě Libye - proti Kaddáfímu, ale žádná opoziční síla se ještě neprojevila.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:43Autor: Tim

Otázka: Dobrý den pane Schwarzenberg,

zajímal by mě Váš názor na Bělorusko. Čím to podle Vás je, že v Bělorusku stále není demokracie? Pomohla by podle Vás větší angažovanost ČR a EU (popřípadě jaká), nebo si to musí vyřešit bělorusové sami? Děkuji za odpověď.

Karel Schwarzenberg: Samozřejmě si to musí Bělorusové vyřešit sami a samozřejmě také, pokud si to přejí, jim v tom pomáháme. Ale je to pouze záležitost běloruského lidu.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:44Autor: Pepa

Otázka: Dobrý den, můj tchán má 82 let a chodí si každé odpoledne 2 hodinky zdřímnout do postele. Co děláte po obědě Vy?

Karel Schwarzenberg: Bohužel tuto možnost nemám.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:46Autor: Martin

Otázka: Pane ministře, sice je to trochu off topic, ale neměl byste podle kosovské analogie uznat nezávislost Náhorního Karabachu?

Karel Schwarzenberg: Nemám dojem, že ta analogie je přesná, ani že by to někomu pomohlo. Byli bychom v tomto také asi velice osamoceni.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:47Autor: Kurt

Otázka: Dobrý den, poradíte mi, co mám udělat, abych pomohl dostat kamarádku trpící v Iránském režimu do ČR? Náš konzulát žádosti o vízum odmítá (bojí se žídosti o azyl?) Je mi smutno z toho, když vidím jak se chováme a přitom to není ani 25 let kdy bychom za podobnou věc byli vděčni

Karel Schwarzenberg: Bohužel, bez přesné znalosti případu nevím, co je možné či nemožné v tomto případě udělat. Pošlete mi prosím dopisem nebo e-mailem podrobnosti.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:50Autor: Hanka

Otázka: Kde a jak se podle Vás zastaví "arabská revoluce".

Karel Schwarzenberg: Nejsem prorokem, nemohu tedy na to odpovědět. Je smutný fakt, že v arabských zemích můžeme toho času hovořit jen o osvícených či méně osvícených diktaturách, opravdu demokratický režim zde neznáme. Tam, kde byl, tedy v Libanonu, je rozvrácen. Tudíž to bude ještě dlouhodobě neklidná oblast.

Odpovězeno: 22. 02. | 14:52Autor: modrý vánek

Otázka: Nabídne Česko Kaddáfímu a jeho početné rodině politický azyl ?
Stanovat by mohl na Letné i s velbloudy?

Karel Schwarzenberg: Zajisté nemáme zájem o to, abychom se stali útočištěm diktátorů tohoto světa.

Odpovězeno: 22. 02. | 15:03Autor: ekoňoum

Otázka: Dobrý den,
proč jsou lidé v Libyi vlastně nespokojeni? Občané tam mají podíl z vytěžené ropy, volby 1x do roka...Jde jim také jen o drogy a porno, jako nám v listopadu?

Karel Schwarzenberg: Nesmíne zapomenout, že Libye je tvrdá diktatura a že veliké bohatství, které plyne z ropy a plynu, se bohužel jen z malé části dostane k obyvatelům země. Lidé se jen omezenou dobu nechají uchlácholit poměrně lepšími příjmy, než mají jejich sousedé, ale chtěli by opravdovou svobodu. Ta ale v Libyi věru není.

Je mi líto, že dnešní chat byl poněkud nešťastně poznamenán údajným výrokem v Bruselu, který jsem ihned opravil a uvedl na pravou míru. Nicméně nesprávná verze se dostala do všech médií. Doufám, že příště se již budeme moci bavit o tom, co jsem opravdu řekl, ne o tom, co jsem údajně řekl.
Děkuji za vaše dotazy. Je mi líto, že v omezeném čase, který mám, jsem nezvládnul odpovědět na všechny, Karel Schwarzenberg

 

Právě se děje

před 34 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy