Rangún/Naypyidaw (Barma) - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se dnes ráno během své dvoudenní cesty setkal s hlavou barmské junty generálem Than Šweiem.
"Toto je moje druhá návštěva vaší země a jsem velmi rád, že můžeme pokračovat v jednáních," řekl Pan Ki-mun v úvodu setkání s generálem v hlavním městě Naypyidaw.
"Oceňuji, že jste vaši zemi posunul kupředu, sám bych rád přispěl k budování míru a prosperity," cituje agentura AFP Pan Ki-muna, který zatím povolení k setkání s vůdkyní barmské demokratické opozice Aun Schan Su Ťij nezískal.
Podle agentury AP mu na jeho žádost Than Šwei řekl, že Su Ťij je v dané chvíli v soudním řízení. Pan Ki-mun přesto doufá, že se se světoznámou disidentkou setká.
"Budu lobbovat"
Těsně před odletem do Barmy generální tajemník novinářům řekl, že se bude snažit lobbovat za propuštění vůdkyně barmské demokratické opozice Aun Schan Su Ťij. Zároveň ale přiznal, že to bude úkol nelehký.
„Vím, že to bude těžká mise, ale musíme se pokusit udělat, co je v našich silách," nechal se slyšet Pan Ki-mun vpředvečer své dvoudenní návštěvy.
Krátce poté, co do Barmy Pan Ki-mun dnes ráno přicestoval, tamní soud odročil další slyšení s touto prodemokratickou disidentkou na 10. července. Proti Aun Schan Su Ťij je vedeno soudní řízení, ve kterém ji barmská junta obviňuje z porušení podmínek domácího vězení, v němž ji počátkem května navštívil americký občan John William Yettaw.
Zatím není jisté, zda se Pan Ki-munovi podaří se Su Ťij setkat. Pokud mu to junta dovolí, bude to první setkání generálního tajemníka OSN s dlouhodobě vězněnou disidentkou od roku 1989, kdy na ni barmská junta uvalila domácí vězení.
Pan Ki-mun se nejspíše také setká se zástupci etnických skupin a opozičních stran, mezi nimi jsou i členové Národní ligy pro demokracii (NLD). Někteří z nich už byli podle agentury AP odvezeni do hlavního města Naypyidaw, kam se smí jen se zvláštním povolením. O cestě však mají přísně zakázáno mluvit.
Su Ťij, které minulý měsíc bylo 64 let, za poslední dvě dekády strávila v internaci už 13 let. Nyní je vězněna v nechvalně známé rangúnské věznici Insein, kde byla v minulosti souzena a uvězněna řada barmských disidentů.
Většina pozorovatelů je nicméně přesvědčena, že junta je odhodlána udržet svého úhlavního nepřítele za mřížemi přinejmenším do té doby, než v zemi příští rok proběhnou nové volby, které mají režim legitimizovat.
Severokorejci opět spojenci
Do zpráv tohoto týdne se dostalo i podezření, že barmský režim opět navázal čilé styky se severokorejským komunistickým režimem.
V první červencový den byla u jižní Číny spatřena severokorejská nákladní loď Kang Nam 1, kterou po několik dní sledoval americký torpédoborec. Loď se nakonec obrátila a zamířila zpět do Korejské lidové republiky (KLDR). Existuje podezření, že loď vezla zbrojní arzenál pro barmskou juntu.
V roce 1983 severokorejští špioni odpálili u rangúnského Mauzolea mučedníků bombu, která mimo jiné zabila 18 jihokorejských vládních představitelů. Barma tehdy se Severní Koreou zpřetrhala veškeré diplomatické styky, které později opět obnovila bez toho, aby se ji Severokorejci za spáchané škody omluvili.
Spojené státy americké mezitím uvalily sankce na dvě severokorejské společnosti - Namchongang Trading Corp a Hong Kong Electronics se sídlem v Íránu - pro podezření, že vyváží jaderné technologie a technologie na výrobu raket dlouhého doletu.
Firma Namchongang Trading Corp měla barmským generálům dokonce dodat centrifugy určené k obohacování uranu.