Zvítězil jsem, tvrdí opoziční prezidentský kandidát v Zimbabwe. Čekání na výsledky se protahuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2018 20:45
Volby si ale pochvaluje i úřadující prezident, 75letý Emmerson Mnangagwa. Výsledky budou pravděpodobně velmi těsné.
Nelson Chamisa.
Nelson Chamisa. | Foto: Reuters

Harare - Nejasná situace nadále panuje po prvním kole voleb v Zimbabwe. Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu tvrdí, že její kandidát Nelson Chamisa v pondělních prezidentských volbách zvítězil, ale vládní strana ZANU-PF úmyslně zdržuje zveřejnění výsledků, aby je mohla zfalšovat ve prospěch úřadujícího prezidenta a svého kandidáta Emmersona Mnangagwy.

Zimbabwská volební komise ale uvedla, že k žádným podvodům nedochází - jen potřebuje více času, aby shromáždila všechny hlasy.

Vláda pohrozila opozici neupřesněnými kroky, pokud bude prohlašovat, že její kandidát zvítězil, ještě než budou zveřejněny oficiální výsledky. "Jsem si jistý, že nikdo nechce pohrdat zákony a riskovat, že skončí ve vězení," citovala agentura AFP ministra vnitra Oberta Mpofu.

Volby v zemi byly první po sesazení dlouholetého vůdce země Roberta Mugabeho. Účast přesáhla 70 procent a na průběh voleb dohlíželi mezinárodní pozorovatelé. Voliči vybírali i parlament.

V prezidentských volbách se o funkci ucházelo 23 kandidátů. Hlavními favority jsou 75letý Mnangagwa a 40letý opoziční lídr Chamisa. Mnangagwa byl označován za favorita, ale v posledních průzkumech začalo být patrné, že výsledky budou těsné. Pokud žádný kandidát nezíská více než polovinu hlasů, bude se osmého září konat druhé kolo.

Kromě volební komise provádí sčítání hlasů také několik občanských sdružení. Výsledky ale nesmějí zveřejnit, dokud tak neučiní komise. Podle zdroje v jednom ze sdružení je příliš brzy na odhadování vítěze, jelikož si oba kandidáti vedli dobře. V metropoli Harare nicméně podle některých předběžných výsledků vede opoziční vůdce Chamisa. Analytici ale očekávají, že se mu prezident vyrovná v zemědělských oblastech, kde se vládní strana těší velké podpoře.

Mugabe zemi vládl 37 let a jeho vláda byla poznamenána korupcí, diplomatickou izolací a způsobila hlubokou krizi v zemi, jež měla dříve slibné hospodářské vyhlídky.

 

Právě se děje

Další zprávy