Teherán - Během první návštěvy ministra zahraničí některé ze zemí EU v Íránu po mnoha letech vyzvedl šéf německé diplomacie Guido Westerwelle dva propuštěné novináře, které režim prezidenta Ahmadínežáda zavřel do vězení kvůli interview s ženou odsouzenou k smrti.
Írán je propustil výměnou za to, že místo vězení zaplatí vysokou pokutu, v přepočtu téměř 900 tisíc korun na jednoho.
Do Teheránu je přiletěl vyzvednout německý ministr zahraničí, který se při této příležitosti sešel s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem a šéfem íránské diplomacie Alím Akbarem Sálehím.
Ahmadínežád a Westerwelle podle sdělení íránské prezidentské kanceláře hovořili o vývoji situace v regionu a v Afghánistánu a o nutnosti spolupráce v boji proti terorismu a obchodu s drogami. Po setkání se Sálehím Westerwelle podotkl, že šlo o informativní schůzku a že nebyl čas hovořit "o velkých otázkách".
Írán ovšem čelí kvůli svému kontroverznímu jadernému programu sérii sankcí i ze strany Evropské unie. To mimo jiné vylučuje politické kontakty na vyšší úrovni, tedy i na úrovni ministrů.
Novináře Marcuse Hellwiga a Jense Kocha zatkla íránská policie loni 10. října na severozápadě Íránu, když pořizovali rozhovor se synem Sakíne Aštíaníové, který je také jejím advokátem.
Tato třiačtyřicetiletá Íránka dostala trest smrti za nevěru a údajnou spoluúčast na vraždě manžela. Němečtí novináři z bulvárního listu Bild am Sonntag, kteří přijeli do Íránu na turistické vízum, a neměli proto podle Teheránu právo vykonávat v zemi své povolání, byli poté obviněni ze "špionáže a ohrožení národní bezpečnosti".